9/22/2014

Wegańskie ciasto bananowe z migdałami

Składniki:

1,5 szklanki mąki
1/3 szklanki oleju
1/3 szklanki cukru
1/3 szklanki mleka sojowego
1/3 szklanki posiekanych migdałow
3 dojrzałe banany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli


Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 C. Formę keksówkę smarujemy olejem. W mniejszej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia oraz sól a w większej olej z cukrem. Banany rozgniatamy widelcem na gładką masę, następnie dodajemy je do płynnych składników razem z mlekiem i miksujemy. suche składniki łączymy z mokrymi i mieszamy delikatnie łyżką, do połączenia. Na sam koniec dodajemy migdaly. Ciasto przekładamy do formy, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 50 minut do godziny.


Ciasto podajemy ostudzone lub na cieplo z weganskimi lub zwyklymi lodami/

9/08/2014

Sernik limonkowy wg przepisu Nigelli Lawson

Składniki:

spód:

125 g herbatników
60 g masła
1 łyżeczka aromatu cytrynowego

masa serowa:

500 g serka śmietankowego
150 g cukru pudru
3 duże jajka
3 duże żółtka
150 ml kwaśnej śmietany
sok i skórka z 2 limonek


Herbatniki rozgniatamy na proszek lub blendujemy, a następnie dodajemy masło i kakao.
Całość mieszamy, aż powstanie wilgotna masa, którą wykładamy, dociskając, spód formy o średnicy  23 cm.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 C. Serek przekładamy do miski, miksujemy 30 sekund, aby był jednolity i bardziej puszysty, a następnie dodajemy cukier i kakao. Potem dodajemy całe jajka, a następnie żółtka i na koniec kwaśną śmietaną. Wreszcie dodajemy sok i skórkę startą z limonek i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Masę wylewamy na przygotowany wcześniej spód, uderzamy formą o blat kilkakrotnie, aby pozbyć się nadmiaru powietrza i wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 45 minut do godziny. Po tym czasie uchylamy drzwiczki piekarnika i czekamy 10 minut, po czym wyjmujemy sernik i odstawiamy do ostygnięcia. Gdy będzie już wystudzony wstawiamy go do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Dekorujemy pokrojoną na ćwiartki lub plasterki limonką.

Salade lyonnaise czyli francuska sałatka z boczkiem i jajkiem w koszulce

Ta sałatka na ciepło, pochodząca z regionu francuskich Alp, a konkretnie z Lyonu, nie tylko pięknie wygląda, ale też pysznie smakuje jako kombinacja chrupiącego boczku i rozpływającego się w ustach jajka. Sprawdzi się doskonale jako przystawka, ale także jako danie główne.


Składniki (2 porcje):

sałatka:

150 g świeżego mleczu (ewentualnie dowolnej sałaty)
około 100 g boczek wędzony pokroić w lardons 
2 jajka

grzanki:

2 kromki czerstwego chleba 
2-3 łyżki oleju z pestek winogron (lub oliwy z oliwek) 
0,5 łyżeczki musztardy Dijon 

dressing:

sól, pieprz
1 łyżka octu białego lub winnego 
2-3 łyżki oleju roślinnego 

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 C. W misce mieszamy olej i musztardę. Dodajemy chleb pokrojony w kostkę o boku 1 cm i dokładnie mieszamy, tak, aby chleb był pokryty ze wszystkich stron. Tak przygotowane grzanki wykładamy na blasze do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut, obracając w połowie pieczenia, tak aby były jednolicie złociste. Po tym czasie wyjmujemy grzanki z piekarnika i odstawiamy do ostygnięcia.

dressing: W szklance mieszamy sól, pieprz, ocet i dolewamy olej. Mieszamy widelcem do uzyskania jednolitej konsystencji.

Na patelni, podsmażamy boczek, pokrojony w kostkę, na dużym ogniu, aż będzie złocisty.

Do wysokiego garnka wlewamy wodę i ocet i razem zagotowujemy. Jajko w temperaturze pokojowej wbijamy do małej filiżanki. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i za pomocą łyżki mieszamy ją tak długo, aż na środku pojawi się wir. Jednym, sprawnym ruchem wlewamy jajko z filiżanki w sam środek kręcącego się wiru. Gotujemy ok. 3 minut. Jajko delikatnie wyjmujemy za pomocą łyżki cedzakowej. Osuszamy na ręczniku papierowym. Czynność powtarzamy z drugim jajkiem.

Na głębokich talerzach, układamy mlecze (wcześniej umyte i wysuszone) w kształcie gniazda, pozostawiając miejsce w środku. Posypujemy przysmażonym boczkiem i większością grzanek (resztą posypujemy wierzch). Całość polewamy kilkoma łyżkami dressingu. Na koniec wykładamy jajko w koszulce. Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy pozostałymi grzankami.

9/07/2014

Dlaczego francuski Lyon okrzyknięto światową stolicą gastronomii? FOTORELACJA

We francuskich restauracjach w Lyonie, można jeść tłuszcz wieprzowy smażony w tłuszczu wieprzowegym, mózg świni polany wieprzowym vinaigrette, sałatkę z kremowym smalcem, podroby gotowane wewnątrz pęcherza świni, kromową, gotowaną ala kaszankę, sałatkę z soczewicy z kiełbasą i pietruszką, a także grillowane kiełbaski w brioche. Z tych i innych powodów, Lyon, 76 lat temu, został okrzyknięty francuską, ale także światową stolicą gastronomii.

Ale prawdziwi smakosze nie jedzą tylko w restauracjach. Dla miłośników gotowania, niedzielne zakupy na targu, cukiernie, piekarnia to istny raj dla ziemi. Sami zobaczcie:


















9/06/2014

Jajko sadzone idealne - 5 metod

Wszyscy w pewnym momencie naszego życia zdajemy sobie sprawę,że dązenie do doskonałości nie ma sensu. Doskonałość po prostu nie istnieje.

No chyba, że rozmawiamy o jajku sadzonym. Ta kwestia jest kwestią bardzo indywidualną. Jajko tak jak obraz czy rzeźba może być dziełem sztuki. A jak dobrze wiemy nie ma bardziej subiektywnej rzeczy niż sztuka. W tym temacie wszystko zależy od rodzaju jajka, jego przygotowania. A wydaje się to takie proste: patelnia, jajko, trochę tłuszczu, sól a do tego pieczywo.

Jeśli chodzi o jajka sadzone, istnieje wiele wersji perfekcji. A wy macie już swoje? Jeśli nie, to może odnajdziecie swój ideał próbując poniższych wersji.


Metoda "miękka i delikatna"

cel: miękkie, ścięte białko, rozlewające się żółtko

Patelnię teflonową lub żeliwną rozgrzewamy na największym ogniu przez minutę. Następnie dodajemy masłi. Jajko wbijamy na płynne masło i zmniejszamy ogień na średni. Dodajemy około pół łyżki stołowej wody i przykrywamy patelnię na 30 sekund. Gdy białko się zetnie, przekładamy jajka na talerz i doprawiamy solą.

Metoda "delikatne ale chrupiące"

cel: chrupiące, rumiane krawędzie, płynne żółtko

Patelnię teflonową lub żeliwną rozgrzewamy na największym ogniu przez minutę. Na patelnię wlewamy obfitą ilość oliwy z oliwek, i rozgrzewamy aż zacznie się skwierczeć. Wbijamy jajko i zmniejszamy ogień na średni. Łyżką gorącego tłuszczu  kilkakrotniepolewamy białko jaja, wokół żółtka. Gdy brzegi białka się zrumienią a samo białko będzie ścięte, przekładamy na talerz i solimy.

Metoda dociskania

cel: chrupiące białko, płynne żółtko

Na teflonowej patelni rozpuszczamy pół łyżki masła na średnim ogniu. Kiedy masło jest skwierczy wbijamy jajko, doprawiamy solą i pieprzem. Tak szybko, jak krawędzie będą złote, delikatnie przewracamy jajko na drugą stornia. Łopatką, dociskamy najgrubsze części białka w pobliżu żółtka. Czynnośc ta musi być jak najszybsza. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy tylko białko będzie ścięte, przekładamy jajko na tost.

Metoda "świńskie jajo"

cel: chrupiące brzegi i spód, płynne żółtko, przy akompaniamencie boczku

Na teflonowej patelni rozpuszczamy łyżkę smalcu lub 2 plastry boczku na średnim ogniu. Reszta jak w metodzie "delikatne ale chrupiące"

Metoda z użyciem piekarnika

cel: brązowy dolne, łaciaty wierzch, płynne żółtko.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 C. Na żaroodpornej patelni, na średnim ogniu rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek. Gdy tłuszcz jest ciepły, ale nie gorący, delikatnie wbijamy jajko na patelnię i smażymy, aż białko się zetnie. Wtedy wkładamy patelnię do piekarnika i pieczemy około 3 minut.

9/04/2014

Lody tiramisu

Składniki:

1-1,5 szklanki  mleka
0,5 filiżanki śmietany kremówki
1 laska wanilii
3 żółtka 
0,5 szklanki cukru 
1 szklanka mascarpone 
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
1/4 filiżanki espresso 

Mleko i śmietanę przelewamy do rondelka i stawiamy na średnim ogniu. Laskę wanilii przekrajmy na pół i nożem zbieramy miąższ, który dodajemy do rondelka. Całość podgrzewamy. mieszając od czasu do czasu.

W międzyczasie, miksujemy żółtka i cukier do uzyskania kremowej konsystencji. Dodajemy serek mascarpone i ponownie miksujemy.

Do mieszanki żółtek i cukru powoli wlewamy 1/4 filiżanki gorącego mleka, cały czas miksując. Taką mieszankę wlewamy do rondelka z pozostałym mlekiem i gotujemy na średnim ogniu, stale mieszając, przez około 5 minut, aż krem zgęstnieje. Na koniec dodajemy espresso i kawę rozpuszczalną. Mieszamy. Prawie gotowe lody przelewamy do pojemnika i wstawiamy na noc do lodówki. Rano przy użyciu maszyny do lodów otrzymujemy deser idealny. Lodowe tiramisu! Podajemy dobrze zmrożone, posypane odrobiną kakao w proszku.

9/03/2014

Tiramisu z owocami leśnymi

Składniki (4 porcje):

filiżanka espresso 
0,5 szklanki borówki
4 żółtka
4 łyżki cukru pudru (1/4 szklanki)
250 g mascarpone
100 g podłużnych biszkoptów

do dekoracji: cukier puder, kakao



Zaparzamy kawę, wlewamy do głębokiego talerza. Odstawiamy do ostygnięcia. Owoce opłukujemy.
Żółtka wkładamy do szklanej miski, przesiewamy cukier puder i ubijamy mikserem na puszystą, jasną masę. Zmniejszamy obroty do średnich i stopniowo po 1 łyżce dodajemy ser mascarpone cały czas ubijając. Finalnie powinniśmy otrzymać puszystą, gęstą i jasną masę.
Biszkopty namaczamy w kawie, zanurzając je na chwilę po około 3 sekundy z każdej strony. Układamy na dnie przeźroczystego(wykorzystać połowę biszkoptów). Przykrywamy połową kremu i posypujemy połową owoców. Układamy drugą warstwę biszkoptów i kremu. Wstawiamy do lodówki na minimum 2 - 3 godziny do schłodzenia. Przed podaniem posypujemy kakao, owocami i posypujemy cukrem pudrem.


Przepis na klasyczne TIRAMISU znajdziecie tu. A jeśli jesteście ciekawi jakie jeszcze inne zastosowanie w kuchni może mieć mascarpone, to przeczytacie o tym w tym poście.

9/02/2014

Ciasto zebra


Składniki (forma o śr 26 cm):

5 jajek
1,5 szklanki cukru
2,5 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka oleju
0,5 szklanki wody
1 łyżeczka aromatu kawowego
2 - 3 łyżki kakao 
2 - 3 łyżki mąki pszennej do ciasta białego 

Jajka ubijamy mikserem z cukrem na puszysty krem. Wsypujemy porcjami mąkę z proszkiem do pieczenia i miksujemy, ale na mniejszych obrotach. Wlewamy porcjami olej, aromat i miksujemy. Następnie wlewamy wąskim strumieniem wodę, dalej miksujemy na małych obrotach. Gdy składniki połączą się dzielimy ciasto na 2 równe części. Do jednej części dajemy 2-3 łyżki kakao, do drugiej 2-3 łyżki mąki i mieszamy na jednolite masy. Na środek dna formy wlewamy na przemian po 3 łyżki obu ciast, aż do ich wyczerpania (nie czekamy aż ciasto dokładnie spłynie z łyżki, etap ten powinien być jak najszybszy). Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 45 minut. Sprawdzamy czy ciasto jest już upieczone w teście suchego patyczka. Po wyjęciu odstawiamy do ostygnięcia.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...