1/21/2018

R.I.P Paul Bocuse - Zmarł kuchmistrz, zwany "papieżem gastronomii"


Paul Bocuse, najbardziej znany francuski szef kuchni w powojennej epoce i wiodąca postać w przełomowym ruchu kulinarnym znanym jako nouvelle cuisine, zmarł w sobotę, 20 stycznia 2018. Miał 91 lat.


Pan Bocuse jako pierwszy opracował zmodernizowaną wersję klasycznej kuchni francuskiej pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat 70., co zostało decenione przez Henri'ego Gaulta i Christiana Millau, wydawców przewodnika Gault-Millau. Idąc za przykładem Fernanda Pointa, duchowego ojca nowej kuchni i mentora wielu pionierów, pan Bocuse opracował styl gotowania w Auberge du Pont de Collonges, swojej trzygwiazdkowej restauracji niedaleko Lyonu, stawiając na świeże składniki, lżejsze sosy, niezwykłe kombinacje smaków i nieustające innowacje, które w jego przypadku opierały się na solidnym opanowaniu klasycznej techniki.


Foto: Paul Bocuse/FacebookJego oryginalne dania nie tylko smakują wybornie, działają także na zmysł wzroku i pobudzają wyobraźnię. Okoń morski nadziewany musem z homara i "panierowany" w łuskach czy truflowy kurczak Bresse przyrządzony w wieprzowym pęcherzu to tylko namiastka jego popisowych dań.Jego najsłynniejszym daniem była zupa truflowa VGE, mocna mieszanka trufli i foie gras w bulionie z kurczaka, pieczona w miseczce pokrytą ciastkiem francuskim. Pierwszy raz taką zupę podano kolację w Pałacu Elizejskim w 1975 roku. Zupa została nazwana na cześć francuskiego prezydenta Valéry'ego Giscarda d'Estaing, który właśnie przyznał Bocuse'owi francuską Legię Honorową.

Pan Bocuse, niestrudzony auto-reklamą, był stale obecny w mediach i telewizji. "Musisz sam wybijać rytm w swoim życiu" - powiedział w magazynie "People" w 1976 roku. "Bóg jest już sławny, ale to nie powstrzymuje kaznodziei przed dzwonieniem w kościelne dzwonki każdego ranka".
Zdj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...