Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się sushi. Ta potrawa o charakterystycznym orientalnym smaku, składająca się z ryżu i surowej ryby pochodzi z Japonii. Sushi oryginalnie je się pałeczkami lub rękami. W obu tych przypadkach należy jednak pamiętać o prawidłowym sposobie maczania kawałków sushi w sosie sojowym, który podawany jest do tej potrawy. Porcję maczamy tylko od strony ryby, uchroni to sklejony ryż przed rozsypaniem się. Dla osób, którzy jedzą sushi rękami podawany jest zwinięty, wilgotny ręczniczek do wycierania dłoni. Powinno unikać się jedzenia sushi nożem i widelcem, a już na pewno krojenia kawałków sushi.
Sztuka jedzenia pałeczkami oprócz zręczności i wprawy, wymaga podobnie jak jedzenie sztućcami, opanowania kilku podstawowych zasad. Ważny jest nie tylko sposób trzymania pałeczek, ale również to, w jaki sposób odkładamy je po skończonym posiłku i w którym kierunku trzymamy ich końce.
Niewłaściwy sposób posługiwania się pałeczkami może nawet obrazić naszych współbiesiadników. Należy pamiętać, że oba końce pałeczek spełniają odrębne funkcje. Wąskimi końcówkami nabiera się jedzenie ze swojego talerza lub miski, natomiast szersze służą do wybierania pożywienia ze wspólnego półmiska.
Dolną pałeczkę kładzie się na serdecznym palcu, opierając ją na przerwie między kciukiem i palcem wskazującym. Górną pałeczkę natomiast trzyma się jak długopis przy pisaniu – między środkowym i wskazującym palcem, przytrzymując kciukiem. Ważne, aby końce pałeczek leżały równo. Przy podnoszeniu jedzenia dolna pałeczka pozostaje bez ruchu, a górna porusza się wraz z kciukiem. Pałeczki chwytamy na wysokości 1/3, licząc od szerszego końca.
Kiedy przerywamy lub kończymy jedzenie, pałeczki powinniśmy odłożyć na specjalną podpórkę lub na brzeg talerza. W żadnym wypadku nie wolno nam pozostawiać ich w jedzeniu. Zabroniona jest także gestykulacja z pałeczkami w ręku. Wymachiwanie pałeczkami w kierunku współbiesiadników, a zwłaszcza wskazywanie w ich kierunku cienkimi końcami jest gestem obraźliwym. Powinno unikać się również stawiania pałeczek pionowo.
PODSUMOWANIE: czego nie należy robić jedząc pałeczkami
aguri-bashi: "gmeranie" w zupie, żeby wyszukać kolejny kąsek
mayoi-bashi: "błądzenie" pałeczkami nad potrawami podczas podejmowania decyzji, co się zje w następnej kolejności
sashi-bashi: nadziewanie jedzenia na pałeczki
neburi-bashi: oblizywanie pałeczek
yose-bashi: przesuwanie naczyń za pomocą pałeczek
hotoke-bashi: wbijanie pałeczek w ryż (tak wyglądają ofiary składane zmarłym!)
kaki-bashi: "wymiatanie" jedzenia pałeczkami do ust z miseczki
nigiri-bashi: trzymanie pałeczek jak noża gotowego do zadania ciosu
hashi-watashi: przekazywanie jedzenia z pałeczek do pałeczek (w ten sposób przenosi się kości zmarłych ze stosu pogrzebowego do urny!)
namida-bashi: otrząsanie trzymanego pałeczkami kąska z sosu lub zupy
Na początku nigdy to dobrze nie wychodzi, ale z czasem staje się naturalna czynnością :)
OdpowiedzUsuńTo prawda, że jedzenie pałeczkami wymaga zręczności - zwłaszcza ze strony nieprzyzwyczajonych do pałeczek Europejczyków. :) Jeśli dodamy do tego dużą liczbę zasad i zakazów, wychodzi na to, że jedzenie pałeczkami jest dość trudną do opanowania sztuką. Ale rosnąca popularność sushi sprawia, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił - na pewno taki poradnik będzie dla nich pomocny. :)
OdpowiedzUsuń