9/06/2014

Jajko sadzone idealne - 5 metod

Wszyscy w pewnym momencie naszego życia zdajemy sobie sprawę,że dązenie do doskonałości nie ma sensu. Doskonałość po prostu nie istnieje.

No chyba, że rozmawiamy o jajku sadzonym. Ta kwestia jest kwestią bardzo indywidualną. Jajko tak jak obraz czy rzeźba może być dziełem sztuki. A jak dobrze wiemy nie ma bardziej subiektywnej rzeczy niż sztuka. W tym temacie wszystko zależy od rodzaju jajka, jego przygotowania. A wydaje się to takie proste: patelnia, jajko, trochę tłuszczu, sól a do tego pieczywo.

Jeśli chodzi o jajka sadzone, istnieje wiele wersji perfekcji. A wy macie już swoje? Jeśli nie, to może odnajdziecie swój ideał próbując poniższych wersji.


Metoda "miękka i delikatna"

cel: miękkie, ścięte białko, rozlewające się żółtko

Patelnię teflonową lub żeliwną rozgrzewamy na największym ogniu przez minutę. Następnie dodajemy masłi. Jajko wbijamy na płynne masło i zmniejszamy ogień na średni. Dodajemy około pół łyżki stołowej wody i przykrywamy patelnię na 30 sekund. Gdy białko się zetnie, przekładamy jajka na talerz i doprawiamy solą.

Metoda "delikatne ale chrupiące"

cel: chrupiące, rumiane krawędzie, płynne żółtko

Patelnię teflonową lub żeliwną rozgrzewamy na największym ogniu przez minutę. Na patelnię wlewamy obfitą ilość oliwy z oliwek, i rozgrzewamy aż zacznie się skwierczeć. Wbijamy jajko i zmniejszamy ogień na średni. Łyżką gorącego tłuszczu  kilkakrotniepolewamy białko jaja, wokół żółtka. Gdy brzegi białka się zrumienią a samo białko będzie ścięte, przekładamy na talerz i solimy.

Metoda dociskania

cel: chrupiące białko, płynne żółtko

Na teflonowej patelni rozpuszczamy pół łyżki masła na średnim ogniu. Kiedy masło jest skwierczy wbijamy jajko, doprawiamy solą i pieprzem. Tak szybko, jak krawędzie będą złote, delikatnie przewracamy jajko na drugą stornia. Łopatką, dociskamy najgrubsze części białka w pobliżu żółtka. Czynnośc ta musi być jak najszybsza. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy tylko białko będzie ścięte, przekładamy jajko na tost.

Metoda "świńskie jajo"

cel: chrupiące brzegi i spód, płynne żółtko, przy akompaniamencie boczku

Na teflonowej patelni rozpuszczamy łyżkę smalcu lub 2 plastry boczku na średnim ogniu. Reszta jak w metodzie "delikatne ale chrupiące"

Metoda z użyciem piekarnika

cel: brązowy dolne, łaciaty wierzch, płynne żółtko.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 C. Na żaroodpornej patelni, na średnim ogniu rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek. Gdy tłuszcz jest ciepły, ale nie gorący, delikatnie wbijamy jajko na patelnię i smażymy, aż białko się zetnie. Wtedy wkładamy patelnię do piekarnika i pieczemy około 3 minut.

2 komentarze:

  1. A może z serem i pomidorami? http://www.zakumaj.pl/artykuly/przepis-na-jajka-sadzone-w-chlebie-z-dodatkiem-sera-i-pomidorow.html

    OdpowiedzUsuń
  2. a jajko sadzone ze ściętym żółtkiem?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...