Składniki (na 4 średnie tartaletki):
ciasto:
350g mąki pszennej
szczypta soli
125g masła, schłodzonego w lodówce
125 g cukru pudru
2 jajka całe i 1 żółtko tylko
1 jajko, żółtko, rozbełtane
crème Patissiere:
500ml mleka pełnotłustego
2 laski wanilii, nasiona usunięte
6 jaj, żółtka tylko
120 cukru pudru
50 g mąki pszennej
4 łyżki nalewki wiśniowej
dekoracja:
dowolnych owoców, świeżych lub z puszki
ciasto: rozgrzewamy piekarnik do 190 C. Smarujemy masłem i obsypujemy mąką dna form do tartaletek. Mieszamy mąkę i sól razem w dużej misce. Dodajemy spłaszczoną łyżkę masła prosto z lodówki do mąki i rozcieramy. Dodajemy cukier, wymieszane jajka i żółtka jaj. Delikatnie mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.Posypujemy mąką powierzchnię stolnicy, wykładamy ciasto i ugniatamy aż do uzyskania gładkiej miękkiej faktury ciasta. Formujemy ciasto w kulę. Wkładamy ciasto do lodówki, aby schłodziło się na minimum godzinę, najlepiej na noc.
Wyjmujemy ciasto z lodówki i posypujemy mąką powierzchnię stolnicy/blatu. Rozwałkowujemy ciasto na grubość 2-3 mm i wycinamy 4 duże krążki, tak aby brzegi lekko wystawały po włożeniu do formy. Po wypełnieniu form, każdą przykrywamy kawałkiem papieru do pieczenia, na który wysypujemy fasolę dla obciążenia. Wstawiamy do lodówki na 30 minut.
Po schłodzeniu, kładziemy tarty na blasze i pieczemy przez 15 minut. PO tym czasie zdejmujemy papier z fasolą i smarujemy powierzchnię tartaletek roztrzepanym żółtkiem, wkładamy z powrotem do piekarnika na kolejne 8 minut. Wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia na 15 minut. Następnie przycinamy krawędzie i kładziemy na kratce do ostygnięcia.
patissiere crème: umieszczamy mleko, nasiona wanilii i strąki w dużym garnku i całość podgrzewamy delikatnie. Jaja, cukier i mąkę wrzucamy do dużej miski i mieszamy, aż całość zmieni kolor i stanie się blade. Stopniowo dodajemy ciepłe mleko i wanilię do mieszaniny jaj, mieszamy, a następnie wlewamy mieszankę z powrotem do garnka. Gotujemy na małym ogniu, aż go zgęstnienia, następnie wlewamy do czystej miski.
Aby uzupełnić tarty owocowe nakładamy na spody łyżką Patissiere crème Na wierzchu każdej tarty kładziemy owoce. Tu już liczy się tylko nasza pomysłowość.
Jakie eleganckie! Imponujące :)
OdpowiedzUsuńdariawkuchni.blogspot.com
jakie piękne...proste i efektowne:)
OdpowiedzUsuń