4/13/2014

Wielkanocna pascha waniliowa z bakaliami

Pascha to tradycyjny deser naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Wielkanocna pascha to słodki, kaloryczny deser (ale warty grzechu) popularny w Polsce, zwłaszcza na Kresach Wschodnich regionach Polski.  Doskonała pascha powinna być idealnie gładka, rozpływająca się w ustach, o kształcie ściętego stożka. 

Rosyjska tradycyjna pascha przyrządzana jest i podawana zasadniczo tylko raz do roku na Wielkanoc. Robi się ją przede wszystkim z mleka i jajek, które kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody i od zawsze obciążone były religijnymi znaczeniami symbolicznymi, także w chrześcijaństwie. Dodatki do paschy – cukier, bakalie itp. są produktami luksusowymi, symbolizującymi bogactwo i dobrobyt. Pascha w wersji polskiej w ostatnich czasach, w związku z zanikiem znajomości tradycji i symboliki traktowana bywa jako zwykły deser, podawany przez cały rok. 

Istnieją dwa podstawowe sposoby przyrządzania paschy – na zimno i na gorąco. Ja wybrałam wersję na zimno. Warunkiem zrobienia dobrej paschy z twarogu na zimno czy na gorąco jest użycie twarogu absolutnie świeżego, nie przegrzanego podczas przyrządzania i jak najbardziej suchego – całkowicie odciśniętego z serwatki.*Składniki:

1 kg tłustego twarogu
5 żółtek
200 g masła
250 ml śmietanki
300 g cukru
2 łyżeczki aromatu waniliowego
100 g rodzynek
15 g skórki pomarańczowej

Twaróg przecieramy przez sito. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy śmietankę i podgrzewamy, mieszając prawie do zagotowania - ale nie gotujemy. Całość zdejmujemy z ognia, dodajemy masło, przetarty ser, rodzynki, pomarańcz i aromat. Dokładnie mieszamy, wkładamy do specjalnej formy (ja użyłam durszlaka), wyłożonej gazą i przyciskamy talerzem z obciążeniem. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. 

Po wyjęciu z lodówki, na durszlaku kładziemy duży talerz i jednym, energicznym ruchem odwracamy paschę, po czym delikatnie pociągamy za gazę aby wyłożyć ciasto. Na koniec odklejamy gazę, a wierzch ciasta dekorujemy rodzynkami. Przechowujemy w lodówce maksymalnie 2-3 dni, więc nie warto przygotowywać ciasta z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić ciasto w Wielki Piątek, wieczorem, aby można było się delektować tym smakiem, aż do Lanego Poniedziałku.


* Inormacje pochodzą ze strony www.wikipedia.pl

1 komentarz:

  1. Mam podobny przepis i pascha jest doskonała :-)
    Gratuluję profesjonalizmu kulinarnego i znajomości tradycji...rzadkość u młodych ludzi.Pozdrawiam :-D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...