10/09/2013

Millefeuille

Klasyka francuskiego deseru oznacza inaczej ciasto z tysiąca płatków. To oczywiście bardzo wyrafinowana przenośnia, ponieważ samo ciasto nie ma aż tylu warstw. Pierwsze przepisy na millefeuille pojawiły się w książkach kucharskich w pierwszej połowie XVII wieku. O palmę pierwszeństwa co do autorstwa deseru walczą zarówno Francuzi jak i Włosi, a dokładnie Neapolitańczycy. W pierwotnej wersji składa się z 3 warstw ciasta francuskiego przełożonych kremem, bitą śmietaną lub owocami i polane lukrem bądź czekoladą, przez co na wierzchu tworzy się charakterystyczny wzorek. 

Deser nie ma tylko jednej receptury. Wraz z rozwojem cukiernictwa w różnych krajach pojawiły się regionalne wariacje na temat ciastka. W Polsce to kremówka, w Szwajcarii cremeschnitte, Kanadzie gâteaux Napoléon, Skandynawii Napoleonbakelse a w Hiszpanii milhojas.



Składniki:

opakowanie świeżego ciasta francuskiego
300 ml śmietanki kremowej (30%)
opakowanie malin/borówek
3 łyżeczki cukru pudru
skórka otarta z 0,5 cytryny
opakowanie cukru waniliowego
70 g białej czekolady

Piekarnik nagrzewamy do 200 C. Ciasto francuskie dzielimy na 3 równe prostokąty. Dużą blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy kawałki ciasta, tak, aby się nie dotykały . Ciasto oprószamy cukrem pudrem. Pieczemy ok. 25 minut do zrumienienia ciasta. Po tym czasie wyjmujemy ciasto z pieca i studzimy.

Schłodzoną śmietankę ubijamy mikserem na sztywno z 1 łyżeczką cukru pudru i cukrem waniliowym.  Odkładamy 3 łyżki ubitej śmietany.

Borówki myjemy i osuszamy. Białą czekoladę trzemy na tarce. Na prostokąt z ciasta przekładamy połowę bitej śmietany, układamy warstwę z malin lub borówek i posypujemy 1/3 białej czekolady. Przykrywamy ciastem i powtarzamy czynność. Wierzch ostatniego płata posypujemy cukrem pudrem. Wstawiamy do lodówki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...