10/13/2013

Suflet czekoladowy

Kuchnia francuska to prawdziwa kopalnia przepisów oraz inspiracji. Jednym z jej najtrudniejszych wyzwań jest suflet. Ten idealny powinien mieć perfekcyjną konsystencję: kremowy, jedwabisty w środku a na wierzchu delikatnie zarumieniony. Główny błąd podczas przyrządzania sufletu (jajka, masło, cukier, czekolada) czekoladowego to zbyt szybkie wyjęcie go z piekarnika. Złe wyczucie czasu może poskutkować, że ciasto po prostu opadnie albo będzie niedopieczone w środku. Najlepiej prezentuje się w małych foremkach, okraszony na górze bitą śmietaną. Trzeba go zjeść kiedy jest jeszcze ciepły, wtedy można poczuć całą esencję smaku. Oprócz słodkiej wersji przygotowuje się też suflety z warzywami, mięsem i innymi dodatkami. Taka potrawa podawana jest wtedy jako danie główne. W Pikardii daniem regionalny jest np. suflet czosnkowy.

Suflet czekoladowy, przepis:

Składniki:

50 g ciemnej czekolady, grubo posiekanej
250 ml mleka
60 g masła
3 łyżki mąki
4 jajka
2,5 łyżki drobnego cukru
1 łyżka kakao
szczypta soli
cukier puder


Mleko podgrzewamy prawie do wrzenia, zalewamy nim czekoladę i mieszamy, aż całkowicie się rozpuści.
W rondelku stapiamy masło, dodajemy mąkę. Gotujemy na małym ogniu przez minutę. Ciągle gotując, wlewamy stopniowo czekoladowe mleko, mieszając drewnianą łyżką. Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 C. Cztery duże lub sześć małych naczynek żaroodpornych do sufletów wysmarowujemy masłem i wstawiamy do lodówki, aby masło stwardniało. Smarujemy raz jeszcze i każdą foremkę oprószamy cukrem pudrem.

Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka dodajemy do wystudzonej masy czekoladowej i dobrze mieszamy.
Białka ubijamy z solą. Dodajemy cukier i ubijamy jeszcze przez chwilę. Na końcu dodajemy przesiane kakao i dodajemy do piany.
1/3 piany dodajemy do masy czekoladowej i delikatnie mieszamy, aż składniki połączą się. Z taki sam sposób mieszamy resztę piany. Masą napełniamy foremki do pełna i wyrównujemy wierzch płaskim nożem. Posypujemy z wierzchu cukrem pudrem, a w środku robimy palcem głęboki dołek, dzięki czemu suflet będzie równo rósł. Pieczemy 15-20 minut, aż suflety urosną, a na wierzchu uformuje się cienka skorupka. Upieczone posypujemy przesianym cukrem pudrem i natychmiast podajemy.

2 komentarze:

  1. jeszcze nie robiłam nigdy sufletu, zawsze mam wrażenie,że jest strasznie trudny. ae Twój wygląda bardzo dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie wolno się bać próbowania nowych rzeczy w kuchni. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za kulinarne sukcesy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...