10/07/2013

Quiche z grzybami i serem lazur

Składniki (6 porcji):

ciasto kruche:
250 g mąki (wg uznania: pszennej, razowej w wersji fit)
150 g masła, schłodzonego
1 łyżeczka soli
1 jajko

nadzienie:
2 łyżki szklanki oliwy
1 łyżka masła
0,5 kg świeżych grzybów (u mnie podgrzybki)
4 ząbki czosnku, posiekanego
1 łyżeczka świeżego rozmarynu, drobno posiekanego
1 łyżka soku z cytryny
sól morska i świeżo mielony pieprz

50 g sera pleśniowego lazur

masa jajeczna:
2 łyżki śmietany 30%
2 jajka
łyżka mleka


ciasto kruche: Mąkę przesiewamy na stolnicę lub blat kuchenny usypując wzgórek. Robimy w nim wgłębienie, dodajemy pokrojone w kosteczkę masło, sól oraz wbijamy jajko. Zagarniamy palcami mąkę do środka, rozcierając ją palcami z masłem. Wlewamy 1 łyżkę wody lub mleka i szybko łączymy składniki w kulę. Ciasto jeszcze przez chwilę wyrabiamy, aż będzie gładkie (ciasta kruchego nie należy za długo wygniatać, bardziej łączyć składniki, wówczas będzie idealnie kruche i sypkie). Dzielimy ciasto na dwie części, zawijamy w dwa kawałki przeźroczystej folii i wkładamy do lodówki na godzinę. Do tarty wykorzystamy jedną połówkę kruchego ciasta.

Z lodówki wyjmujemy jedną połówkę ciasta i rozwałkowujemy ją na podsypanej mąką stolnicy na placek o średnicy nieco większej niż średnica formy. Zawijamy ciasto na wałek i tak przenosimy je do formy (jeśli ciasto będzie się rwało, można jego kawałkami wylepić formę). Ciastem wykładamy dno i boki formy. Spód dziurkujemy widelcem, wstawiamy do lodówki na czas nagrzania się piekarnika do 190 stopni.

Do quichu o średnicy 24 cm wykorzystamy połowę ilości ciasta kruchego (około 270 g). Resztę można przechować w lodówce przez 7 dni lub zamrozić na 3 miesiące.

Formę nakrywamy kawałkiem papieru do pieczenia lub najlepiej folii aluminiowej, tak aby zakrywała również boki ciasta. Na wierzch wysypujemy suchą fasolę rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni tarty. Obciążenie to spowoduje, że spód tarty nie będzie podnosił się podczas pieczenia. Spód wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 15 minut, następnie usuwamy papier lub folię wraz z obciążeniem i pieczemy przez kolejne 12 - 15 minut na lekko złoty kolor. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy (jeśli spód będzie dobrze ostudzony, nie namoknie od nadzienia podczas pieczenia).

nadzienie: grzyby oczyszczamy, jeśli trzeba przytnij im trzonki. Kroimy na połówki lub ćwiartki.

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, gdy będzie gorąca dodajemy do niej masło. Smażymy grzyby - partiami, jeśli nie mieszczą się wszystkie na raz na patelni. Gdy zaczną mięknąć, po 2-3 minutach, dodajemy czosnek oraz rozmaryn, smażymy, mieszając, jeszcze przez 30 sekund. Dodajemy sok cytrynowy. Doprawiamy solą i pieprzem i dusimy, aż grzyby zmiękną. Przygotowujemy masę jajeczną: do wysokiego naczynia wbijamy jajka, mleko i śmietanę. Całość miksujemy na najwyższych obrotach przez minutę. Na podpieczony kruchy spód wykładamy ostudzone grzyby,  dodajemy pokrojony w plasterki ser i całość zalewamy masą jajeczną. Wstawiamy quiche do piekarnika i pieczemy w piekarniku przez kolejne 15-20 minut, lub do momentu gdy wierzch będzie złoty. Podajemy po ostygnięciu.

Więcej o kruchym cieście przeczytasz w tym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...