5/09/2013

Jambalaya

Ma hiszpańskie korzenie, ale powstała gdzieś na wyspach karaibskich. W Luizjanie udoskonalili ją Francuzi, ale nazwa pochodzi z języka prowansalskiego. Jest jednym ze sztandarowych dań amerykańskiej Luizjany.

Większość składników tego dania zapewne znajdziecie w lodówce. W najgorszym razie będziecie musieli wyskoczyć do sklepu po krewetki (choć, takie mrożone zawsze warto mieć na wszelki wypadek). Jeśli dość sprawnie posługujecie się nożem, to jambalayę możesz ugotować w niewiele ponad pół godziny.

Przepis na klasyczną kreolska jambalaya z pomidorami. 

Zamiast wędzonej szynki możemy użyć dobrej podwędzanej kiełbasy. Jeśli mamy więcej czasu, możemy jambalayę dusić w rondlu trochę dłużej, a nawet na koniec zapiec w piekarniku.

Gdybyście akurat nie mieli w domu siekanych pomidorów, to nic straconego. Jambalaya bez pomidorów to jambalaya w stylu kuchni cajun. Najpierw mocno podsmażamy mięso, zdejmujemy je, a potem na tej samej patelni dusimy warzywa. Dorzucamy z powrotem mięso, a reszta tak jak w przepisie.

Oczywiście możemy też ugotować osobno ryż i na koniec wymieszać z mięsem i warzywami - będzie szybciej. Nie jest to zgodne z kulinarnymi tradycjami Luizjany, ale ma swoją nazwę - biała jambalaya.


Składniki:
1 łyżka oliwy
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 duża zielona papryka
2 łodygi selera naciowego
200 g wędzonej szynki
400 g piersi kurczaka
1 liść laurowy
1 łyżeczka pieprzu cayenne
1 puszka siekanych pomidorów
250 ml przecieru pomidorowego
500 ml bulionu drobiowego
1 szklanka brązowego ryżu
200 g krewetek
sól, pieprz
3 łyżki natki pietruszki
tabasco (opcjonalnie)


Cebulę i czosnek obieramy i drobno siemay, z papryki usuwamy gniazdo nasienne, myjemy i kroimy w kostkę, seler także w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulę z czosnkiem. Po kilku minutach dodajemy pokrojoną paprykę i seler naciowy.

Smażymy, aż cebula będzie szklista. Kroimy kurczaka i szynkę w kostkę i wrzucamy do cebuli z papryką. Dodajemy liść laurowy i pieprz cayenne. Smażymy, mieszając około 6-7 minut. Dodajemy pomidory, przecier i bulion. Zagotowujemy.

Po zagotowaniu wsypujemy ryż. Zagotowujemy ponownie, zmniejszamy gaz i dusimy na małym ogniu, aż ryż wchłonie prawie cały płyn i będzie miękki - około 25 minut (czas zależy od gatunku ryżu).

Dodajemy krewetki i podgrzewamy jeszcze około 5 minut, mieszając. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz tabasco - jeśli ma być bardzo pikantne. Siekamy pietruszkę i posypujemy przed podaniem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...