12/23/2013

Karp w galarecie

Składniki:
2 kg filetów z karpia
puszka zielonego groszku
3 marchewki
pieprz ziarnisty 
3 ziela angielskie 
liść laurowy
2 białka
1 łyżka cukru
żelatyna spożywcza
sól, pieprz


Marchewkę obieramy i myjemy. Cebule pokrojone w plastry, liść laurowy, pieprz i ziele angielskie zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. W tym czasie należy kroimy karpia na małe kawałki. Gdy cebula będzie już miękkia, odlewamy część wody

Następnie wywar stawiamy na ogniu, a kiedy zawrze wrzucamy do niego przygotowanego karpia i odłożoną marchewkę. Gotujemy około 20 minut na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania przyprawiamy solą i pieprzem, można dodać też cukier, według uznania. Gdy marchewka będzie już miękka, delikatnie wyciągamy rybę i marchewkę, łyżką cedzakową i studzimy.
Na dnie salaterki układamy plastry marchwi, rybę i gorszek i zalewamy galaretą rozpuszczoną w wywarze.


Aby galareta nie była mętna trzeba sklarować wywar. Najpierw należy go wystudzić, potem wlewamy do niego 2 surowe białka i powoli podgrzewając ubijamy wszystko trzepaczką, aż wywar się zagotuje, a na powierzchni będzie gruba warstwa piany. Wtedy zdejmujemy garnek z ognia, przykrywamy i odstawiamy. Po 30 minutach na powierzchni pływa gruba warstwa ściętego białka z drobinami mięsno-warzywnymi. Należy teraz przelać wywar przez sitko, najlepiej jeszcze wyłożone gazą, aby wywar był klarowny.

Po doprawieniu do smaku robimy próbę zastygania galarety. Trzeba wlać jej trochę na płaski spodek i wstawić na 10 min. do lodówki. Jeśli po tym czasie galareta jest nadal półpłynna, należy dodać do wywaru żelatynę, wcześnie przygotowaną (według przepisu na opakowaniu).

Zalewamy tym wywarem mięso z dekoracją, studzimy i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem wykładamy rybę na półmisek, odwracając naczynia do góry dnem. Jeśli ciężko wydostać galaretę, podważamy brzegi cienkim nożem, albo wstawiamy naczynie do ciepłej wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...