W Polsce pomimo wzrostu świadomość społeczeństwa odnośnie pozytywnego wpływu spożywania ryb oraz produktów rybnych na nasz organizm wciąż odnotowuje się spadek ich spożywania. Ryby są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, składników mineralnych, witamin. Jednak najważniejszym składnikiem ryb są kwasy omega-3 należące do tak zwanych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) czyli takich, których organizm człowieka sam z nie może zsyntezować i muszą być dostarczone z dietą.
Z tych kwasów w organizmie syntezowane są liczne eikozanoidy (hormony tkankowe): prostaglandyny, tromboksany oraz leukotrieny. Eikozanoidy powstałe z kwasów omega 3 to związki występujące w komórkach w bardzo niedużych ilościach, jednak o bardzo ważnej funkcji dla organizmu. Mają bowiem charakter przekaźników informacji, działając:
- przeciwzakrzepowo,
- przeciwzapalnie, ograniczając nadmierną kurczliwość naczyń krwionośnych oraz kancerogenezę
- wspomagają system immunologiczny
- regulują aktywność hormonów i neuromediatorów
- regulują ekspresję genów
Oto kilka rad, jak wybrać dobrą rybę:
Wybierajmy te ryby, które pochodzą z oceanów, potoków, rzek i jezior. Są one w mniejszym stopniu narażone na zanieczyszczenia niż ryby złowione w przygodnym akwenie.
Bezpieczniej jest kupować małe ryby, które szybko rosną i nie zdążą wchłonąć tyle chemikaliów, ile duże sztuki.
Zmieniajmy gatunki ryb. Dzięki temu unikniesz ewentualnego nagromadzenia się substancji szkodliwych w organizmie.
Nie jedzmy skóry ryby. Jeśli jest ona skażona, to najwięcej toksyn znajdzie się akurat w tej części.
Hodowle ryb podlegają kontroli, dlatego są dość bezpiecznym wyborem.
Nie należy przesadzać z ilością spożywanych ryb.
Świeże ryby w całości, tusze i filety powinny być wyłożone na lodzie lub w zamkniętej chłodziarce o regulowanej temperaturze. Kolor oczu, skóry i płetw ryby powinien być jak najbardziej zbliżony do kolorów ryby żywej - jeśli oczy tego kręgowca są mętne lub "wysuszone", powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza - jego świeżość jest wątpliwa. Jeśli kupujemy rybę w całości, zwróćmy uwagę na kolor skrzeli - powinny one mieć jaskrawą barwę - w zależności od gatunku - od jasnoczerwonej, przez purpurową po ciemnoczerwoną. Wyblakłe skrzela lub takie, na których widoczny jest biały nalot powinny obudzić naszą czujność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz