12/16/2012

Jak się jada na świecie?


Poznanie światowych nawyków żywieniowych jest przydatne choćby ze względu na to, że będąc w danym kraju, należy stosować się do obowiązujących w nim zasad. W niektórych państwach gospodarz domu ma prawo zwyczajnie się obrazić jeśli podczas proszonej kolacji popełnimy błąd.
Oto niektóre zwyczaje obowiązujące w państwach na całym świecie.
USA
Jeśli ktoś poprosi cię o podanie soli, zawsze podawaj w zestawie razem z pieprzem. Przed dodaniem przypraw należy spróbować jedzenia. Mówienie z pełnymi ustami nie wchodzi w grę.

Portugalia
Portugalscy kucharze są bardzo szanowani. Jeśli nie ma na stole soli, pieprzu ani innych przypraw, tak właśnie powinno być i nie należy się o nie upominać. Kiedy to zrobimy obrazimy szefa kuchni.
Francja
Podczas posiłku nie należy dyskutować o pieniądzach. Uważane jest to za niegrzeczne. Podział rachunku także. Ręce powinny leżeć na stole, a nie na kolanach a chleb (bagietkę) rozdzieramy na kawałki przed jedzeniem.

Niemcy
Nie wypada samemu siadać do stołu, ale poczekać na wskazanie miejsca. W przeciwnym wypadku urazimy gospodarza. Pan albo pani domu daje znak do rozpoczęcia posiłku.
Japonia
Przede wszystkim musimy okazać odpowiedni szacunek gospodarzowi i najstarszej osobie przy stole. Nigdy nie podajemy jedzenia ani nie wbijamy pałeczek w pokarm - to kojarzy się ze zmarłymi. Siorbiąc studzimy gorący makaron oraz dajemy znak, że nam smakuje.

Kraje Bliskiego Wschodu
We wszystkich krajach Bliskiego Wschodu etykieta przy jedzeniu jest ściśle powiązana z założeniami islamu. Podczas posiłku zazwyczaj siedzi się na poduszkach ułożonych na podłodze. Jeśli na stole nie ma naczyń ani sztućców nie proś o nie. Pokarm będzie spożywany ręką. Je się tylko prawą, bo lewa uważana jest za nieczystą i ma być trzymana z dala od stołu.
Rosja
Nadgarstki trzymamy na krawędzi stołu. Wódki nie należy rozcieńczać wodą ani jej popijać. Gdy butelka jest pusta, stawiamy ją na podłodze, nigdy na stole.
Meksyk
Kiedy oczy dwojga ludzi spotkają się podczas posiłku, należy powiedzieć 'provecho'. To zwrot oznaczający 'smacznego'.
A czy Wy znacie jeszcze jakieś ciekawe obyczaje dotyczące jedzenia w innych krajach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...