Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że dla Włochów makaron jest sensem życia. Zajadają się pastą przyrządzaną na różne sposoby, a rodzajów makaronu jest ponad 90, choć tak naprawdę ilość zależna jest od fantazji włoskich gospodyń.
Rozpowszechnienie makaronu zawdzięczamy mieszkańcom słonecznej Italii, jednak najstarsze nitki makaronu, jakie udało się znaleźć archeologom, pochodzą z Chin, mają około 20 cali długości, a ich wiek określa się na 4 tysiące lat.
Po zdolnych Chińczykach, na pomysł mieszania mąki z wodą wpadli Arabowie. Ciasto, z którego formowali nitki lub rurki suszyli najczęściej na słońcu. W IX wieku, w ślady mieszkańców Azji oraz Arabii, poszli ówcześni Włosi. Za stolicę makaronu uważane jest Palermo, gdzie najwcześniej mieszano mąkę z wodą, gdzie to połączenie po udeptaniu (tak, udeptaniu) stanowiło główne pożywienie tamtejszej biedoty.
W 1740 roku w Wenecji otworzono pierwszą fabrykę makaronu i od tamtego momentu włoska pasta na dobre rozpoczęła swoją ekspansję na cały świat. Na obszar Stanów Zjednoczonych zawitała początkiem XIX wieku, a ogromnym wielbicielem makaronu był prezydent Thomas Jefferson, który dania kuchni włoskiej gorąco i szczerze polecał swoim gościom.
Przez lata makaron zdobywa sobie kolejnych wielbicieli, a w sieci znajdziemy mnóstwo różnych portali z przepisami na kuchenne wariacje we włoskim stylu. Makaron dodajemy do zup, sałatek i podajemy jako danie główne – w wersji gotowanej, nadziewanej czy zapiekanej. Do wyboru, w zależności od dania, możemy używać makaronu typu penne,spaghetti, tagliatelle, farfalle, ruote, lasagne, conchiglie czy cannelloni lub też o wiele bardziej fantazyjnych, jak garganelli. Makaron można oczywiście przygotować samodzielnie w domu. Zaleca się używanie mąki z pszenicy durum, która ciasto makaronowe czyni bardziej sprężystym i nie rozgotowuje się on tak szybko, jak w przypadku innej mąki.
Jednak ja najbardziej lubię makaron typu bucatini. Idealny do czerwonego pesto. Mniam!
Pasta jest na tyle popularna, że 25 dzień października każdego roku przez fanów makaronu i producentów ogłoszony został Światowym Dniem Makaronu (World Pasta Day)!
Przepisy na dania z makaronem nie znają ograniczeń. Pastę możemy przygotowywać na ciepło, na zimno, jako dodatek do sałatki, a nawet na jej bazie stworzyć niebanalny deser. Jednym z najłatwiejszych i najszybszych dań jest makaron z sosem pesto (siciliana lub genovese) – gotujemy makaron i mieszamy je z sosem, możemy wzbogacić potrawę orzechami włoskimi, czosnkiem i serem typu parmigiano reggiano według uznania. Studenci na przykład, gdy w lodówce nie ma nic wiele poza światłem, dodają do ugotowanego makaronu nawet dżem – otrzymujemy tym sposobem proste, szybkie i tanie danie na słodko.
Do czego można jeszcze wykorzystać makaron? Niektórzy z nas być może pamiętają czasy, gdy w przedszkolu lub szkole podstawowej nawlekali na nitkę małe gwiazdki (stelline) przygotowując makaronową biżuterię dla mam lub babć z okazji ich święta? Tak, po ugotowaniu nadawałyby się do zjedzenia. Co bardziej kreatywni w dorosłym życiu wykorzystują nabyte w latach szkolnych umiejętności i łacząc różne kształty makaronu przerabiają je na całkiem przyzwoite i oryginalne ozdoby, na przykład na choinkę.
Jak widać zastosowanie włoskiej pasty nie ogranicza się tylko do kuchni. A Wy, jaki jeszcze macie pomysł na użycie makaronu poza wyżej wymienionymi?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz