12/20/2012

Wigilijny stół

Niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole. Przygotujmy się do tego już teraz, aby nie dekorować go w stresie i w biegu.


Stół wigilijny stanowi bardzo istotny element w czasie Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie w Wigilię, kiedy cała rodzina zasiada do niego i spędza przy nim większość wieczoru. Wokół niego odgrywa się większość czynności związanych z wieczerzą. Przystrojony jest on śnieżnobiały obrusem, najczęściej w pobliżu choinki. Pod stołem lub pod obrusem w tradycyjnym domu znaleźć można zielone gałązki igliwia, sianko i czerwone wstążeczki. Czasami umieszcza się pod nim kilka banknotów, które mają zapewnić rodzinie dostatek na nadchodzący rok. Na samym już stole znajduje się pełna zastawa stołowa z dodatkowym kompletem dla zbłądzonego, nieznanego gościa. Zazwyczaj mieści się tam dwanaście potraw na cześć owych dwunastu apostołów.

Do wieczerzy wigilijnej powinna zasiąść parzysta liczba uczestników, gdyż nieparzysta oznaczała zawsze jakieś nieszczęście dla jednego z nich. Stół wigilijny w czasie Bożego Narodzenia jest praktycznie jednym z najważniejszych miejsc. Przy nim jednoczy się rodzina, spędza wspólnie czas, śmieje się i śpiewa. W jego pobliżu uczestnicy dzielą się opłatkiem i składają sobie z głębi serca najlepsze życzenia.


Stół świąteczny jest więc jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Jako jego pierwszą dekoracje uznać można obrus, który tradycyjnie jest biały, ale może być także zielony lub czerwony. Ostatnio sprzedawane są ze świątecznymi motywami. Dopasujmy rozmiar obrusa do wielkości stołu. Najlepiej , gdy obrus będzie zwisał ze wszystkich stron około 20 cm. Ponadto ważne są kolorowe świeczki, najczęściej ustawione w samym centrum stołu w rzeźbionych lub ozdobnych świecznikach. Światło świec tworzy niepowtarzalny, niezwykle uroczysty nastrój, maluje na naszych twarzach ciepłe refleksy, uplastycznia wygląd stołu, a jednocześnie sprawia, że wnętrze salonu staje się bezpieczne i przytulne.Przy zastawie stołowej, ułożone elegancko lub figlarnie są prześliczne serwetki.

Przy każdym talerzu odnaleźć można opłatek. Zdarza się również, że pomiędzy potrawami ustawione będą figurki o tematyce bożonarodzeniowej. W bardziej tradycyjnych rodzinach można znaleźć stół udekorowany siankiem czy zielonymi gałązkami. Od czasu do czasu pojawiają się również niby to niedbale porozrzucane po stole suszki z owoców jarzębiny lub szyszek. Ładnie prezentować się będą kolorowe dodatki, np. serwetki z bożonarodzeniowymi motywami, bombki, stroiki, zestawy diamentowych ozdób na stół itp.


Stół może być w tradycyjnej białej czy czerwono-zielonej kolorystyce, ale bądźmy otwarci na nowe trendy. Dekoracja stołu utrzymana w modnym odcieniu fioletu czy w nietypowych szarościach może wyglądać pięknie. Bardzo popularne są dekoracje utrzymane w tonie srebrnym, złotym oraz niebieskim. Stół wigilijny nie powinien stanowić odrębnego elementu we wnętrzu. Pozostałe ozdoby, dekoracja choinki, a nawet kolor ścian powinny komponować się z wyglądem stołu wigilijnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...