11/26/2013

Grissini - pałeczki chlebowe

Pałeczki chlebowe lub grissini wywodzą się z Piemontu w północnych Włoszech. Zgodnie z legendą, w roku 1679 wynalazł je turyński piekarz, Antonio Brunero, kiedy nadworny lekarz poprosił go o długie, cienkie pieczywo dla swojego młodego pacjenta i przyszłego króla, Vittoria Amadeo di Savoia.

Grissini mogą być zwykłe lub z dodatkami. Przedstawiam wam 3 najczęściej spotykane wersje: z cebulą, sezamem oraz serem i papryką.



Składniki (10-12 porcji):
500 g mąki pszennej
30 g świeżych lub 7 g suchych drodży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
ok. 300 ml ciepłej wody
1/2 szklanki oliwy z oliwek
1 średnia cebula, drobno posiekana
1/2 szklanki sezamu
1/2 szklanki startego parmezanu
1/2 łyżeczki ostrej papryki

Do miseczki z drożdżami wlewamy pół szklanki wody. Mieszamy widelcem, aż do rozpuszczenia. Odstawiamy na około 10 minut. Do dużej miski przesiewamy mąkę i sól. Wlewamy rozczyn drożdżowy, 2 łyżki oliwy oraz prawie całość pozostałej wody. Mieszamy, aż cała ciecz zostanie wchłonięta przez mąkę, w miarę potrzeby dodajemy więcej wody, aby otrzymać jędrne ciasto. Formujemy ciasto w kulę i ugniatamy, uciskając ciasto kłykciami, aby rozprowadzić je po blacie. Chwytamy dalszy koniec ciasta i zawijamy w swoją stronę, po czym ponownie odciągamy nasadą dłoni. Zawijamy ponownie, obracamy o 45 stopni i znów odsuwamy dłonią. Czynność tę powtarzamy przez 8-10 minut. Gotowe ciasto powinno być elastyczne, powracające do kształtu po uciśnięciu dłonią.

Ciasto wykładamy do dużej, wysmarowanej oliwą miski i przykrywamy czystą ściereczką. Odstawiamy na około 2 godziny, aby podwoiło swoją objętość . Piekarnik nagrzewamy do 220 C. 

Wyrośnięte ciasto wykładamy na lekko oprószony mąką blat i ugniatamy przez 2-3 minuty, po czym dzielimy na 3 równe części. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, na której przez 3-4 minuty obsmażamy cebulkę. Odstawiamy do ostygnięcia. Zagniatamy mieszankę cebulową z jedną porcją ciasta i dzielimy na kawałki wielkości jajka. Każdy kawałek rozwałkowujemy na pałeczki o średnicy zbliżonej zbliżonej do małego palca i długości około 25 cm. Posypujemy je mąką i rozwałkowujemy, aby równomiernie się nią pokryły. Paluchy przekładamy na wysmarowaną oliwą blachę, zostawiając 2 cm odstępy. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. 

Drugą porcję ciasta tak samo dzielimy i formujemy w paluchy. Posypujemy je ziarnami sezamu i obtaczamy, aby równomiernie się nimi pokryły. Przekładamy na posmarowaną oliwą blachę, przykrywamy i odstawiamy. 

Do trzeciej porcji ciasta dodajemy parmezan i paprykę, zagniatamy, dzielimy na kawałki i formujemy w paluchy. Posypujemy mąką i wałkujemy, aby równomiernie się pokryły. Przekładamy na wysmarowaną blachę, przykrywamy i odstawiamy.

Nagrzewamy piekarnik do temperatury 220 C. Gdy paluchy już wyrosną, wstawiamy je do piekarnika i pieczemy przez około 5 minut, aż zrobią się złote. Przed zdjęciem z blachy, odstawiamy do ostygnięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...