Na Zielonej Wyspie produkuje się ponad 140 rodzajów sera, zarówno tego pasteryzowanego, niepasteryzowanego, z mleka krów, kóz czy owiec.
Camembert lub Parmigiano Reggiano na kontynencie produkowany jest w wielu miejscach, dlatego przy jego tworzeniu obowiązują restrykcyjne przepisy, które zapewniają spójne standardy. Irlandczycy mają bardziej elastyczne podejście do produkcji, dzięki czemu mogą pochwalić się jej większą różnorodnością.
Charakterystyczną cechą wyspiarskiego sera jest to, że mleko do jego produkcji pozyskiwane jest od jednego stada. O oryginalności produktu może świadczyć wytwórca, będący najczęściej właścicielem farmy. Sery są wyrabiane ręcznie, mają certyfikaty autentyczności i łatwo sprawdzić skąd pochodzą. I co najważniejsze, niewielkie stada krów są wypasane na wolnym wybiegu, dlatego smak mlecznych produktów jest tak wyjątkowy. Oto kilka najciekawszych, które warto spróbować.
Ser Blarney wytwarzany jest z mleka krowiego. Dojrzewa przez około trzy miesiące. Po tym czasie staje się półtwardy i pikantny.
Cahill's Porter mozaikowy wygląd powstaje po zmieszaniu sera Cheddar z piwem Guinness. Ma lekko słodko-słony smak z nutami czekolady i dymu.
Drumlin wytwarzany jest z surowego mleka. Ser dojrzewa i twardnieje przez co najmniej 6 tygodni. Charakteryzuje się łagodnym smakiem.
Kilcummin to tradycyjny ser którego miąższ jest w kolorze złotym zaś skórka ciemna, pokryta bordowymi liniami lub otworami. Ma delikatny smak i intensywny
Knockalara Sheep's powstaje z pasteryzowanego mleka owiec z dodatkiem wegetariańskiej podpuszczki. Można go podawać zarówno z makaronem jak i do sałatek. Ser ma cytrynowy posmak.
W poszukiwaniu irlandzkich serów proponujemy odwiedzić sklepy, zajmujące się sprzedażą nabiału z różnych, europejskich krajów. Można także wybrać zakupy on-line poprzez Irlandzkie Stowarzyszenie Producentów Serów.
Cooleney |
Cahill's Potter |
Drumlyn |
zdjęcia: internet