3/30/2014

Tort naleśnikowy orzechowo-czekoladowy


Składniki:

naleśniki:

600 g mąki pszennej razowej
8 jajek
6 łyżek cukru
woda mineralna
1 l mleka
0,5 łyżeczki soli
olej do smażenia

krem:

150 g orzechów laskowych mielonych
0,5 szklanki gorącego mleka
200 g masła
150 g cukru

2-3 żółtka

polewa czekoladowa:

150 g kostki masła 
2/3 szklanki cukru pudru

3-4 łyżki ciemnego kakao


naleśniki: Mąkę przesiewamy, dodajemy jajka, mleko i sól. Miksujemy i odstawiamy na 30 minut. Przed samym smażeniem dodajemy do ciasta wodę w takiej ilości aby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta (około pół szklanki). Naleśniki smażymy z dwóch stron na średnio rozgrzanej patelni teflonowej z cienkim dnem, na małej ilości oleju roślinnego.

krem: Orzechy zalewamy gorącym mlekiem i studzimy, aż masa zgęstnieje. Masło miksujemy razem z cukrem i żółtkami. Dodajemy masę orzechową i dalej mieszamy na gładką masę. Gotowym kremem smarujemy z wierzchu każdy kolejny naleśnik na torcie.

polewa: W rondlu rozpuszczamy masło. Wsypujemy cukier i mieszając podgrzewamy do rozpuszczenia. Zdejmujemy z ognia i mieszamy z kakao do uzyskania jednolitej masy. Po lekkim przestudzeniu polewamy gotowy tort i wstawiamy na minimum godzinę do lodówki, żeby całość stężała. Kroimy ostrożnie gorącym, czystym nożem.


Roladki z kurczaka i pieczarki faszerowane warzywami

Składniki (na 4 porcje):

roladki z kurczaka:

2 piersi z kurczaka
0,5 żółtej i 0,5 czerwonej papryki
sok z cytryny
sól, biały pieprz
suszony tymianek i oregano
oliwa z oliwek

pieczarki:

500 g pieczarek
2 duże jajka 
2 średnie marchewki 
1 por
wędzona ostra papryka
2 łyżeczki pasty węgierskiej (opcjonalnie)
sól, pieprz



Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 C. Mięso opłukujemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Każdy filet rozkrajamy w poprzek na dwa płaty. Delikatnie rozbijamy. Posypujemy solą i pieprzem, na każdym płacie układamy paski papryki, zwijamy w roladki. Obwiązujemy nicią i obsypujemy ziołami.

Roladki obsmażamy szybko na rozgrzanym oleju na złoty kolor, a potem przekładamy do żaroodpornego naczynia i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy bez przykrycia przez około 30 minut.

W między czasie pieczarki myjemy i wydrążamy środki. Posypujemy solą i pieprzem, a następnie układamy w żaroodpornym naczyniu (najlepiej szklanym, bo wtedy kapelusz będzie chrupiący). Oprószamy solą i pieprzem. Marchewkę trzemy na drobnych oczkach, a umytego pora kroimy w paseczki.

Łączymy warzywa w misce, wbijamy jajka, dodajemy przyprawy: pastę węgierską, wędzoną paprykę, sól, pieprz.  Gotowym farszem napełniamy pieczarki i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. na 40 min.  

3/29/2014

Wegetariańska lasagne z cukinią i bakłażanem

Składniki:

opakowanie makaronu do lasagne*
1 duży bakłażan
2 średnie cukinie
1 szklanka sera ricotta
150 g sera mozarella
300 ml przetartych pomidorów
1 średnia cebula, posiekana
3 ząbki czosnku, posiekane
3/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
0,5 łyżeczki posiekanego świeżego oregano
0,5 łyżeczki mielonej papryki
1 szklanka świeżych liści bazylii, posiekanych
2 łyżeczki oliwy z oliwek
3/4 łyżeczki soli



* tu zobacz jak przygotować makaron do lasagne

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 C. Umytego bakłażana i cukinię kroimy w plastry grubości 0,5 cm. Bakłażana układamy na papierowym ręczniku i posypujemy połową łyżeczki soli i odstawiamy na 15 minut

W dużej patelni rozgrzewamy oliwę na średnim ogniu. Dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek i podsmażamy 2 minuty, często mieszając . Dodajemy pozostałą  ilość soli , 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu, oregano, paprykę , pomidory, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut, mieszając od czasu do czasu .

W naczyniu mieszamy bazylię z serem ricotta i pozostałym czarnym pieprzem. Na dnie żaroodpornego naczynia, posmarowanego oliwą rozprowadzamy 0,5 szklanki przetartych pomidorów. Następnie układamy 4 plastry makaronu do lasagne, później połowę plastrów bakłażana i cukinii. Wszystkie warstwy powtarzamy. Wierzch posypujemy pokruszonym serem mozarella. Naczynie z lasagne przyrywamy folią aluminiową i wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 35 minut, po czym zdejmujemy folię i pieczemy kolejne 25. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na 5 minut do lodówki. Jemy od razu!

3/28/2014

Pieczone ziemniaczki z brukselką, rozmarynem i czosnkiem


Czy Ty też wspominasz brukselkę jako koszmar z dzieciństwa? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wypróbować ten przepis i raz na zawsze zmienić swoje przekonanie na temat tego smakowitego warzywa. Brukselska w połączeniu z pieczonymi ziemniakami i aromatem rozmarynu oraz czosnku to istne niebo w gębie!

Składniki:
800 g ziemniaków
300 g brukselek
3 ząbki czosnku, posiekane
2 łyżki świeżego rozmarynu
1 łyżka oliwy z oliwek
sól, pieprz
papryka mielona (opcjonalnie)


Rozgrzewamy piekarnik do 200 C. Pokrojone w grube plastry ziemniaki oraz brukselkę umieszczamy w dużej misce, po czym nacieramy czosnkiem i rozmarynem. Dodajemy olej, sól i pieprz. Tak przygotowane warzywa wykładamy na blaszkę i umieszczamy w piekarniku. Ziemniaki i brukselkę należy piec przez około 30-35 minut, mieszając raz po upływie połowy wyznaczonego czasu. Gotowe danie podajemy natychmiast. 

3/27/2014

Śródziemnomorska pizza na cieście francuskim

Składniki:

0,5 opakowania ciasta francuskiego
125 g sera mozarella
5 czarnych drylowanych oliwek
4 suszone pomidory w oliwie, odsączone
1 jajko
sól, pieprz



Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 C. Ciasto francuskie wykładamy na papier do pieczenia na blasze. W szklance roztrzepujemy jajko i smarujemy nim boki ciasta. Na cisto układamy kolejno pokrojone: ser mozarella, suszone olwiki, czarne oliwki. Doprawiamy odrobiną solu i pieprzu, po czym wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20-25 minut. Najlepiej smakuje jeszcze ciepła!

3/25/2014

Dietetyczna pełnoziarnista tortilla z pieczoną wołowiną

Składniki:

tortilla (6 dużych placków):

1,5 szklanki mąki pełnoziarnistej 
1,5 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka oleju słonecznikowego
ok. 1 i 1/2 szklanki ciepłej wody

pieczeń wołowa:

1 kg wołowiny na pieczeń (np. udziec wołowy)
kilka gałązek świeżego rozmarynu
3 łyżki oliwy z oliwek
1-2 ząbki czosnku
1 łyżeczka kolendry
1 łyżeczka kminku
1-2 ziarna ziela angielskiego
1 listek laurowy
sól, pieprz

dodatkowo: 

serek śmietankowy light
rukola
czarne oliwki
pomidor
sól, pieprz


tortilla: Mąki mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dolewamy wodę i łączymy składniki. Gdy już uzyskamy zbitą konsystencję dodajemy olej i porządnie wyrabiamy ciasto. Gdy już będzie miękkie i nie klejące się do dłoni, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godziny.

Po tym czasie delikatnie formujemy ciasto w wałek i dzielimy je na 6 części. Każdy kawałek ciasta rozwałkowujemy, na stolnicy posypanej mąką, na cienki placek. Wykrajamy tortille za pomocą talerza. Z pozostałych skrawków formujemy kolejny placek.

Tortille pojedynczo kładziemy na bardzo dobrze rozgrzaną patelnię i przypiekamy z obu stron, przewracając gdy pojawią się pęcherzyki.  Ciepłe placki przykrywamy czystą ścierką, dzięki temu podczas stygnięcia zrobią się elastyczne.

pieczeń wołowa: Wołowinę, która zmieniła kolor z czerwonego na brązowawy – delikatnie ściemniała, stojąc pod przykryciem w lodówce (dzięki temu będzie skruszała), nacieramy, pieprzem, czosnkiem i mieszanką utłuczonej kolendry, kminku, ziela angielskiego i listka laurowego. Można zostawić ją w przyprawach, pod przykryciem, na całą noc.

Zamarynowaną mięso obsmażamy na dużym ogniu, na oliwie, na patelni, delikatnie rumieniąc. Tak przygotowaną wołowinę zawijamy w rękaw do pieczenia, wlewając do środka sos pozostały na patelni po smażeniu i podsypując mięso solą. Jeśli sosu wytopiło się niewiele, można rozrzedzić go 2 łyżkami wody lub bulionu czy wywaru warzywnego.

Do rękawa, razem z wołowiną, wkładamy też gałązki rozmarynu. Układamy mięso zawinięte w rękaw do pieczenia na brytfannie  i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 C. Po 30 minutach zmniejszamy temperaturę pieczenia do 180 °C i pieczemy całość jeszcze przez 1,5-2,5 godziny, w zależności od stopnia wypieczenia, który chcemy uzyskać.

W trakcie pieczenia, co 20-30 minut obracamy wołowinę w folii tak, żeby całość dobrze wypiekła się w sosach. Jeśli folia pękła i sos wypłynął, trzeba go rozrzedzić 1 szklanką bulionu lub wywaru warzywnego i polewać mięso w trakcie pieczenia za pomocą chochelki. Upieczoną wołowinę wyjmujemy z piekarnika i przykrywamy.

Na jeszcze ciepłej lub ponownie podgrzanej tortilli rozsmarowujemy serek śmietankowy, delikatnie doprawiamy solą i pieprzem, następnie na placek kładziemy umytą i osuszoną rukolę, posypujemy pokrojonymi oliwkami i pomidorem, a na wierzch układamy ostudzoną, pokrojoną wołowinę. Całość ciasno zawijamy i przekrajamy na pół.

3/22/2014

Przewodnik warszawski: SKANDAL BISTROBAR

Działający od kilku tygodni bistro-bar to przyrodni brat znanego baru Leniviec, mieszczącego się przy ulicy Poznańskiej w Warszawie. Jest więc wiele łączących te dwa miejsca elementów, jednak główna koncepcja jest nieco inna. Skandal zlokalizowany jest na parterze starej kamienicy w samym centrum Warszawy.


Trzypiętrowe bistro wita wysoką, przestronną graficzną salą główną z lekko industrialnymi meblami. Górne piętro to taras, ze którego widać cały lokal i kuchnię. Dolna kondygnacja to duże pomieszczenie, piwniczka i winiarnia z kilkoma stolikami i wielkim stołem do degustacji wina.



Miejsce od rana podaje świetną kawę, którą można wypić w towarzystwie świeżo pieczonej chałki. Tak, wyjętej z pieca chwilę wcześniej, ponieważ bistro piecze także swoje pieczywo z francuskiej mąki Toureselin. Pieczywo, przetwory, konserwy, oleje i oliwy i inne do kupienia są także w tutejszych minimarkecie.




Kuchnia Skandalu to krótka, dość często zmieniana karta. W tygodniu od godziny 12 do 16 w skandalicznie niskiej cenie 20 zł możemy zjeść wyśmienity dwudaniowy lunch. Mocnym punktem Skandalu są także organizowane co weekend brunche, każdy z innym tematem przewodnim. Warto się wybrać. Polecam!


zdj: własność Skandal Bistrobar


3/21/2014

Krumiri czyli włoskie kruche ciasteczka

Ciasteczka te, do złudzenia przypominające te które robiły nasze babcie i do dziś możemy kupić je na wagę na okolicznym bazarku, oryginalnie pochodzą z Włoch, a konkretnie z Piedmont. Dokładny przepis na krumiri jest ścisłą tajemnicą, ale z przepisu poniżej wychodzą równie pyszne łakocie, idealne do kawy czy herbaty.

Składniki: 

210 g mąki kukurydzianej 
210 g masła 
150 g mąki pszennej
120 g cukru 
aromat waniliowy 
3 żółtka 
sól 


Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 C. Mąkę kukurydzianą mieszamy z mąka pszenną, dodajemy masło, cukier, żółtka, szczyptę soli i aromat. Mieszamy do połączenia składników i uzyskania jednolitej masy.

Tak przygotowanym ciastem napełniamy rękaw do kremów z odpowiednią końcówką. Masę wyciskamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i kroimy na kawałki około 10 cm. Tak przygotowane ciasteczka wkładamy do nagrzanego piekarnika na 10 minut. Po wyjęciu odstawiamy do ostygnięcia, najlepiej na całą noc.

3/20/2014

Drożdżowe bułeczki z dżemem

Składniki (16 bułeczek): 

ciasto:

500 g mąki
50 g świeżych drożdży
260 ml letniego mleka
1 jajko
65 g masła
szczypta soli
4 łyżki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 łyżki ekstraktu z wanilii
skórka starta z jednej cytryny

dodatkowo:

słoiczek dżemu o dowolnym smaku
1 białko jaja
szklanka cukru pudru 
płatki migdałów


Letnie mleko przelewamy do większej miski, dodajemy łyżkę cukru, cukier waniliowy, wsypujemy tyle mąki by uzyskać konsystencję gęstej śmietany, po czym odstawiamy pod przykryciem na ok. 20 minut.

Masło roztapiamy i studzimy. Jajko miksujemy z 3 łyżkami cukru przez około 2 minuty.

Do wyrośniętego rozczynu dodajemy: szczyptę soli, jajko z cukrem, aromat waniliowy. Całość dobrze mieszamy i stopniowo dodajemy przesianą mąkę. Ciasto wyrabiamy ręcznie. Na koniec wlewamy rozpuszczone i ostudzone masło i dobrze wyrabiamy, do połączenia się składników. Ciasto odstawiamy do podwojenia się objętości, na około 30 minut.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 C. Gdy ciasto wyrośnie, dzielimy je na dwie równe części. Każdą rozwałkowujemy jak na roladę, smarujemy ulubionym dżemem i zwijamy od dłuższego końca. Następnie tniemy roladę na małe kawałki szerokości około 2 cm (od strony krótkiego boku).

Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając odstępy. Przed pieczeniem smarujemy roztrzepanym białkiem i posypać płatkami migdałów.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 10 minut, po czym zmniejszamy temperaturę do 160 C i piec jeszcze 15 minut, aż bułeczki będą rumiane.

lukier: Do miski wbijamy białko jaja, dodajemy stopniowo cukier puder i miksujemy do uzyskania gęstej konsystencji.

Gotowym lukrem dekorujemy bułeczki i posypujemy płatkami migdałów.

Sernik z masłem orzechowym


Składniki:

spód:

150 g biszkoptów
80 g masła, rozpuszczonego
2 czubate łyżki masła orzechowego

masa serowa:

1 kg twarogu, trzykrotnie mielonego
4 łyżki cukru pudru
5 jajek
3 łyżki budyniu waniliowego

do dekoracji:

prażone solone orzechy ziemne


Biszkopty mielimy razem z roztopionym masłem i masłem orzechowym. Gotową masą wykładamy formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Wygładzamy wierzch dłonią.

Do misy miksera wykładamy twaróg. Dodajemy budyń i miksujemy na najwyższych obrotach przez 3 minuty. Następnie dodajemy cukier puder, a gdy składniki dobrze się połączą dodajemy kolejno po 1 jajku. Gotową masę wylewamy na przygotowany spód. Ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 15 minut w temperaturze 175 C, po czym zmniejszamy do 125 C i pieczemy przez kolejną godzinę. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, ale zostawiamy ciasto w środku jeszcze na 20 minut. Po wyjęciu wstawiamy do lodówki do całkowitego ostygnięcia. Sernik podajemy pokrojone w prostokąty posypane orzeszkami ziemnymi.


3/18/2014

Roladki z pieczonej papryki faszerowane serkiem

Składniki (4 porcje): 

2 czerwone lub żółte papryki 
oliwa z oliwek

farsz:

100 g sera feta lub 
150 g serka śmietankowego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz


Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 C. Wymytą, przekrojoną i oczyszczoną paprykę układamy na blasze do pieczenia, skrapiamy oliwą, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 30 minut. Kiedy skórka papryki zbrązowieje, podpiecze się wyjmujemy paprykę z piekarnika i przykrywamy ściereczką. Jak papryka ostygnie, zdejmujemy skórkę.

W misce kruszymy ser feta i dodajemy do niego dowolny serek śmietankowy o smaku naturalnym. Do tego dokładamy przeciśnięty przez praskę czosnek, sól (ostrożnie bo ser feta jest słony), pieprz i mieszamy wszystko razem. Upieczone, obrane ze skórki papryki układamy, dociskając, żeby wyrównać powierzchnię na folii aluminiowej. Następnie wykładamy przygotowany farsz serowy, zawijamy ciasno w folię i wkładamy do lodówki na minimum 20 minut. Po wyjęciu z lodówki odwijamy folię, a powstała roladkę kroimy na kawałki grubości około 1 cm i wykładamy na talerz.

UWAGA: Jeśli lubicie ser kozi, z powodzeniem możecie zastąpić nim ser feta.

3/15/2014

PANCAKES - amerykańskie naleśniki


Składniki (8-10 szt):

1 i 1/4 szklanki mąki
1 jajko
1 i 1/4 szklanki maślanki
1/4 szklanki cukru pudru
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1/4 szklanki oliwy
szczypta soli


W misce miksujemy wszystkie składniki na gładką masę o konsystencji gęstej śmietany. Rozgrzewamy  teflonową patelnię i na średnim ogniu smażymy naleśniki z obu stron na rumiany kolor. Podajemy z syropem klonowym i owocami.


3/12/2014

Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną

Składniki:

4 jajka
100 g cukru
100 g mąki pszennej
350 ml śmietany 30%
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli


Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 C. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ze szczyptą soli ubijamy, stopniowo dosypując cukier, aż powstanie sztywna piana. Dodajemy żółtka i miksujemy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i ciągle miksując wsypujemy po trochu do masy jajecznej. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy na nią ciasto i równomiernie rozprowadzamy. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 10-15 minut do lekkiego zrumienienia.

Po tym czasie biszkopt wyjmujemy z piekarnika i przekładamy, papierem do góry, na ściereczkę posypaną cukrem pudrem. Zdejmujemy papier i zwijamy razem ze ściereczką wzdłuż dłuższego lub krótszego boku. Zwinięte ciasto w ściereczce odstawiamy do ostygnięcia.

Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno. Wystudzony biszkopt rozwijamy, rozsmarowujemy po całości bitą śmietanę zostawiając około 2 cm margines nie posmarowanego ciasta przy drugim dłuższym boku, żeby podczas zwijania śmietana nie wypływała. Delikatnie zwijamy biszkopt ze śmietaną. Owijamy papierem lub czystą ścierką i wstawiamy do lodówki. Przed podaniem roladę posypujemy cukrem pudrem.

3/11/2014

Szczypta orientu: KURCZAK CURRY Z PIECZARKAMI

Składniki (2 porcje):

2 piersi z kurczaka
5 dużych pieczarek
1 cebula 
1 pomidor 
1-3 zielone chilli 
3 ząbki czosnku 
2 cm imbiru
0,5 łyżeczki kurkumy 
szczypta chili w proszku
2 łyżeczki kolendry w proszku 
1 łyżeczka kminku 
1 łyżeczka papryki słodkiej
½ łyżeczki pieprzu czarnego 
2 łyżki mleka kokosowego
0,5 szklanki oleju


Z cebuli, imbiru, zielonego chilli i czosnku tworzymy w blenderze pastę. Na patelni rozgrzewamy olej. Dodajemy kminek, a następnie cebulę. Gotujemy na średnim ogniu, aż cebula się zrumieni. Posypujemy solą oraz kurkumą i dobrze mieszamy.

Po 2 minutach dodajemy resztę przypraw - czerwone chili w proszku, kolendrę, paprykę i pieprz czarny. Dobrze mieszamy i gotujemy wszystkie składniki razem przez minutę. Teraz dodajemy kurczaka pokrojonego w kostkę o boku 1 cm i smażymy, aż nie będzie surowy. Dodajemy pieczarki, umyte i pokrojone w plasterki kapelusze i dobrze całość mieszamy. Gotujemy przez 3-4 minuty na średnim ogniu.

Następnie dodajemy mleko kokosowe i obrane ze skóry przetarte na tarce pomidory. Całość doprowadzamy do wrzenia . Gotujemy, aż sos zgęstnieje. Podajemy bardzo gorące, najlepiej ze świeżo ugotowanym ryżem. Jeśli mamy taką możliwość, dekorujemy świeżą kolendrą.

3/09/2014

Klasyczne gołąbki w sosie pomidorowym

Składniki:

1 średnia kapusta włoska
700 g mielonej wieprzowiny 
100 g ryżu
2 średnie cebule
1,5 l bulionu drobiowego
600 g passaty pomidorowej z butelki 
1 łyżka mąki
sól i pieprz
1 łyżeczka suszonego oregano
0,5 łyżeczki papryki w proszku


Mięso wykładamy do miski. Ryż gotujemy, zalewamy zimną wodą na sitku, odsączamy i wystudzony dodajemy do mięsa. Cebulę obieramy i ścieramy na tarce. Dodać do mięsa. Całość doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wyrabiamy rękami. Formujemy niewielkie kotlety.

Ze środka kapusty wycinamy głąb, następnie wkładamy kapustę do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu) i gotujemy przez około 8 minut na małym ogniu. Po tym czasie wyjmujemy kapustę, studzimy, a wrzątek wylewamy. Obieramy kapustę z liści, odcinamy delikatnie zgrubienia z każdego liścia, następnie nakładamy przygotowane porcje mięsa. Zawijamy jak krokiety.

Dno dużego i najlepiej szerokiego garnka wykładamy kilkoma liśćmi kapusty. Na nich układamy gołąbki. Zagotowujemy bulion w innym garnku i zalewamy nim gołąbki. Stawiamy garnek na palniku, przykrywamy i gotujemy około 45 - 60 minut, aż kapusta zmięknie.

Płyn z gołąbków przelewamy do innego garnka. Dodajemy przecier pomidorowy oraz mąkę rozmieszaną wcześniej z kilkoma łyżkami zimnej wody. Zagotowujemy, doprawiamy solą, pieprzem, suszonym oregano i papryką. Gotujemy przez 5 minut, po czym dodajemy stopniowo śmietanę. Tak powstały sos przelewamy do garnka z gołąbkami i gotujemy całość przez około 10 minut bez przykrycia, na małym ogniu, od czasu do czasu potrząsając garnkiem aby sos równomiernie się rozprowadził.

3/07/2014

Placki ziemniaczane

Składniki (4 porcje):
1 kg ziemniaków
2 cebule
2 jajka
2-3 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz
olej do smażenia


Obieramy ziemniaki i cebulę i ścieramy na tarce o małych oczkach. Uzyskaną masę wylewamy na sitko ustawione na naczyniu. Lekko dociskamy. Ziemniaki mieszamy z roztrzepanymi jajkami i mąką. Z naczynia, nad którym odcedzaliśmy ziemniaki odlewamy delikatnie sok, zostawiając na dnie mąkę ziemniaczaną, którą dodajemy do masy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Smażymy na dobrze rozgrzanym oleju, na złoty kolor z obu stron. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

UWAGA: aby masa ziemniaczana nie ciemniała niektórzy dodają do niej łyżkę śmietany lub gęstego jogurtu. Sposób smażenia placków zależy od upodobań – jedni lubią placki małe i grubsze, inni cieńsze „z koronką” czyli cieniutkim, chrupiącym brzegiem. Kształt placków zależy oczywiście od sposobu nałożenia masy na patelnię.

3/06/2014

Zupa krem z kukurydzy - wersja light

Zupa kukurydziana? Nigdy sama nie wpadłabym na taki pomysł! Ale od czego jest internet. Kopalnie wiedzy i pomysłów. Przepis, delikatnie przez mnie uproszczony, pochodzi ze strony KWESTIA SMAKU, której autorce należy się chapeau bas.

Składniki (4 porcje):

puszka kukurydzy konserwowej
125 g serka "Bieluch" light
3 szklanki bulionu warzywnego
0,5 cebuli
2 ząbki czosnku
łyżka oliwy z oliwek
szczypta łyżeczki cynamonu
szczypta ostrej papryki


W garnku rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy na małym ogniu przez 3 minuty, pod koniec dodając  pokrojony w plastry czosnek. Następnie dodajemy odsączoną z zalewy kukurydzę i smażymy przez 2 minuty, mieszając co chwila.

Następnie dodajemy cynamon, paprykę i małą szczyptę soli. Smażymy przez 3 minuty od czasu do czasu mieszając. Wlewamy bulion i całość zagotowujemy. Gotujemy bez przykrycia przez 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy garnek z ognia, wyławiamy 2 łyżki ziaren kukurydzy i zachowujemy je do dekoracji.

Do zupy dodajemy serek i wszystko dokładnie miksujemy blenderem. Zupę przecedzamy przez sitko do garnka, łyżką dokładnie przecieramy resztę zupy tak aby na sicie pozostało jak najmniej łusek. Podajemy posypując wierzch wyłowioną wcześniej kukurydzą.

3/04/2014

Zupa krem marchewkowo-porowa

Składniki (4 porcje):

białe i jasnozielone części z 2 porów
1 kg marchewki
1 cebula
1 ząbek czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki masła
2 - 3 łyżeczki czerwonej słodkiej papryki w proszku 
sól morska
750 ml bulionu
375 ml mleka
1 łyżka soku z cytryny


W dużym garnku roztapiamy masło, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażamy ją przez około 7 minut mieszając od czasu do czasu na średnim ogniu. Następnie dodajemy pokrojony czosnek , a po chwili pory pokrojone w plasterki. Dodajemy oliwę i dusimy całość przez przez około 7 minut mieszając sporadycznie, dopóki pory nieco nie zmiękną.

Po tym czasie dodajemy obraną i pokrojoną marchewkę i czerwoną paprykę. Warzywa dusimy  przez kolejne 7 minut. Dodajemy bulion i zagotowujemy, po zwiększeniu ognia. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień do małego, przykrywamy garnek i gotujemy zupę przez około 40 minut, aż marchewka będzie całkiem miękka.

Zupę miksujemy blenderem na gładki krem dodając sok z cytryny oraz mleko. Doprawiamy do smaku. Podajemy z kleksem śmietany.

3/03/2014

Frittata z czerwoną papryką

Składniki (1-2 porcje): 

0,5 czerwonej papryki
4 jajka
30 ml mleka
2 łyżki sera feta
1 czerwona papryczka chili
1 łyżka posiekanego szczypiorku
szczypta czerwonej słodkiej papryki 


Piekarnik nagrzewamy do 180 C. Jajka wbijamy do miski, dodajemy mleko, doprawiamy solą i pieprzem, roztrzepujemy. Dodajemy pokruszony ser, pokrojoną na plasterki i oczyszczoną z nasion papryczkę chili oraz szczypiorek. Wszystko mieszamy i dodajemy słodką paprykę.
Przygotowujemy naczynie żaroodporne o średnicy około 18-20 cm. Wrzucamy pokrojoną w kostkę paprykę i wlewamy jajka, a następnie wstawiamy do piekarnika i pieczemy bez przykrycia przez 12 minut, do czasu aż masa będzie ścięta.


3/01/2014

Zupa krem marchwiowo-imbirowa

Składniki:

750 g marchwi
1 cebula, posiekana
1 łyżka startego imbiru
3,5 szklanki bulionu warzywnego
2 łyżki oleju
0,5 szklanki soku z pomarańczy
0,5 szklanki śmietanki 36 % (opcjonalnie)
szczypiorek
szczypta cynamonu
sól, pieprz


Marchew obieramy i kroimy w plasterki. W dużym rondlu podgrzewamy olej, dodajemy cebulę oraz imbir. Smażymy 5 minut, aż cebula będzie szklista. Dodajemy bulion i marchew. Gotujemy na masłym ogniu około 30 minut, aż marchew będzie miękka. Zupę studzimy i miksujemy. Wlewamy do garnka, dodajemy sok pomarańczowy i śmietanę, jeśli jej używamy. Podgrzewamy całość przez 5 minut, dodajemy cynamon, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem posypujemy posiekanym szczypiorkiem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...