2/04/2013

Niedzielna chałka

Składniki:

15 g drożdży
35 g cukru
250 ml mleka
1 jajko
0,5 kg mąki pszennej
35 g masła
0,5 jajka do posmarowania ciasta


Mąkę przesiewamy. Dużą, szeroką, prostokątną blachę wykładamy papierem do pieczenia. Nastawiamy piekarnik na 200 C. Przyrządzamy rozczyn - drożdże rozcieramy z cukrem, mieszamy z 1/4 letniego mleka i 250 g mąki. Zostawiamy w ciepłym miejscu, aby wyrósł.

Gdy wyrośnie, wykładamy go do miski, dodajemy resztę mąki, mleko rozmącone z jajkiem. Solimy i zarabiamy ciasto. Wyrabiamy ręką bardzo starannie, wybijając tak, aby jak najwięcej powietrza weszło i ciasto było pulchne. Pod koniec wyrabiania, gdy ciasto jest gładkie, lśniące i odstaje od ręki i naczynia, wlewamy po trochę stopione masło, ciągle wyrabiając. Brzegi miski obieramy z ciasta, wyrównujemy powierzchnię, przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu, aby ciasto urosło.

Gdy ciasto zwiększy swą objętość o 100% wykładamy je na posypaną mąką stolnicę i wyrabiamy nieduże bułki zaplatane w "warkocze".

Ciasto dzielimy na 3 części, z których formujemy wałki o długości 20 cm. Wszystkie 3 wałki z jednej strony łączymy, mocno zaciskając. Zaplatamy dość ciasno w "warkocz", a następnie mocno zlepiamy końce. Układamy 3 bułki w poprzek długości na blasze, przykrywamy czystą ścierką i zostawiamy ponownie w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

Gdy ciasto prawie podwójnie zwiększy swoją objętość, smarujemy je z wierzchu rozmącony jajkiem. Możemy także posypać je makiem, ale ja pominęłam ten etap.
Wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika na 40-50 minut. Jeżeli każdą bułkę pieczemy osobno to wystarczy 25-30 minut. Próbę wykonujemy drewnianą wykałaczką- gdy po wyjęciu z ciasta jest sucha, a chałki ładnie zarumienione - ciasto jest upieczone. Wyjmujemy je, oddzielamy nożem od blachy lub papieru do pieczenia i wykładamy na stolnicę, opierając o wyższych brzeg.

Więcej na temat ciasta drożdżowego przeczytacie tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...