Kawior właściwy pochodzi tylko z Rosji albo Iranu. Jest to bowiem ikra z jesiotra żyjącego w Morzu Kaspijskim.
Dzieli się na:
Kawior z bieługi – ziarna duże o średnicy 2-3 milimetry, mocna skórka, kolor od szarego do czarnego. Im ciemniejszy tym lepszy. Kawior ten jest niezwykle rzadki, ponieważ samica bieługi potrzebuje 20 lat, by wytworzyć ikrę.
Kawior z sterletty – ziarna o średnicy 1-2,5 milimetra, kolor ciemnobrązowo-szary ze złocistym połyskiem. Najsmaczniejszy, gdy jest w kolorze złotym. Samica sterletty potrzebuje 13-14 lat na jego zniesienie.
Kawior z siewrugi – ziarna o średnicy 1-2 milimetry o kolorze od jasnoszarego do ciemnoszarego, zapach przypraw. Samica potrzebuje 4 lata, by go znieść.
Najlepszy jest kawior świeży. Gorzej smakuje kawior pasteryzowany.
Pozostałe typy kawioru – mniej szlachetne to:
Amerykański kawior z jesiotra białego hodowlanego (ten typ króluje na stołach – 4500 kg produkcji rocznej).
Kawior prasowany – mieszanka kawioru ze sterletty i siewrugi – mieszankę tę się podgrzewa i prasuje
Kawior z łososia – kolor czerwony.
Na rynku polskim sprzedaje się w małych słoiczkach coś, o czym klienci myślą, że jest to kawior. W istocie jest to (jak zresztą jest to napisane małymi literkami na etykiecie) sztucznie barwiona ikra z ryb polarnych.
Przepis na minitarty z kawiorem:
Składniki:
ciasto:
1 szklanka mąki pszennej
1/2 kostki masła
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżeczka soli
5 łyżek zimnej wody
1 jajko do smarowania
farsz:
100 g twarogu półtłustego
2 łyżki śmietany gęstej
1 łyżka śmietany słodkiej
1 jajko
2 ząbki czosnku
100 g kawioru czerwonego z łososia
30 g kawioru czarnego
Ciasto: Mąkę wsypujemy do miski, masło kroimy w kosteczkę i dodajemy do mąki. Następnie rozcieramy razem w palcach na wiórki. Dodajemy cukier i sól, mieszamy, dodajemy wodę, po czym zagniatamy ciasto tak, aby było gładkie, a masło wyraźnie połączyło się z mąką (w razie potrzeby, dodajemy wody). Ciasto zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na około godzinę.
Na stolnicy posypanej delikatnie mąką rozwałkujemy ciasto na grubość ok. 2,5 mm i wycinamy w nim kwadraty nieco większe od foremek na ciastka. Porcją ciasta wykładamy foremki wcześniej posmarowane masłem i oprószone mąką. Nadmiar wystający poza rant foremki usuwamy, a ciastka smarujemy roztrzepanym jajkiem. Ciasto nakłuwamy widelcem w kilku miejscach i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200C na ok. 5 minut.
Farsz: twaróg miksujemy z gęstą śmietaną i śmietaną słodką, dodajemy zgnieciony czosnek i 1 roztrzepane jajko. Wszytko mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Minitarty wyjmujemy z piekarnika, nadziewamy farszem i wstawiamy ponownie do zapieczenia. Temperaturę zmniejszamy do 170C i pieczemy ok. 20 minut, aż farsz zacznie rosnąć, a ciasto się rumienić. Wyłączamy piekarnik i czkeamy chwilkę, nie otwierajmy od razu piekarnika. Ciepłe tarty wykładamy na talerz, dodajemy na wierzch po łyżce kawioru z łososia i kapkę kawioru czarnego, dekorujemy koperkiem. Podajemy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz