2/12/2013

Jak szybko przygotować świeżą i chrupiącą sałatkę?

Sałatki są idealną potrawą nie tylko na lato. Są szybkie do przygotowania, można je łatwo zapakować i zabrać ze sobą, na przykład do pracy, a duży wybór dostępnych przez cały rok warzyw i owoców sprawia, że można je przygotować w nieskończonej ilości rodzajów i wariantów!


Przechowywanie
Sałaty i zioła: wybór sałat liściastych jest ogromny. Najlepiej oczywiście kupić codziennie świeżą sałatę. Jeżeli nie mamy czasu na mieszanie różnych gatunków lub chcemy z jednej główki sałaty przygotować kilka posiłków, możemy ją przechowywać w lodówce. Aby sałata jak najdłużej zachowała swoją świeżość, całą główkę wkładamy do dużego pojemnika na żywność lub woreczka do zamrażania żywności, skrapiamy niewielką ilością wody, przykrywamy i umieszczamy na dnie lodówki. Regularnie sprawdzamy i usuwamy nieładne i zgniłe liście zewnętrzne. Ważne: sałaty nie przyciskamy, ani nie kładziemy na niej innej żywności. Już oczyszczone liście sałaty, lekko ociekające wodą, również wkładamy do woreczka, luźno zamykamy i umieszczamy w lodówce, pamiętając, żeby spożyć je jak najszybciej. Jeżeli liście utracą swoją chrupkość, należy je przed użyciem umieścić w lodowatej wodzie.

Zioła możemy kupić w doniczce i przechowywać na parapecie, dzięki czemu zawsze są świeże pod ręką. Pęczek ciętych ziół również wkładamy do woreczka do zamrażania żywności i przechowujemy na dnie lodówki.

Warzywa: pomidory najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu z dala od innych warzyw i owoców, które w ich towarzystwie szybciej więdną, ze względu na wydzielany przez pomidory etylen. Większość innych świeżych warzyw najlepiej przechowywać w dolnych szufladach lodówki. Napoczęte warzywa, np. ogórki, osłonić folią do żywności w miejscu nacięcia. Cebulę i ziemniaki przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu (poza lodówką).

Sosy do sałatek
Majonez własnej roboty, sol aioli, czy śródziemnomorski majonez czosnkowy, powinny być przygotowywane bezpośrednio przed użyciem, gdyż w ich składzie jest surowe jajko. Sosy śmietankowe z jogurtem, śmietaną, śmietanką i innymi produktami mlecznymi smakują najlepiej, gdy są świeże świeżo sporządzone. Sosy winegret są łatwe do przygotowania i można je przechowywać w dobrze zamkniętym szklanym słoiku w lodówce przez kilka dni lub nawet dłużej, można więc od raz przygotować większą ilość.

Słoik możemy również wykorzystać do przygotowania sosu. Wystarczy włożyć do niego wszystkie składniki na vinaigrette, dobrze zamknąć i mocno wstrząsnąć, aby oliwa i ocet połączyły się z pozostałymi składnikami. Taki podstawowy sos z oliwy i octu można szybko i w łatwy sposób urozmaicić, dodając pokrojoną cebulę, zmiażdżony czosnek, chili, trochę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, sos sojowy, różnego rodzaju musztardy i miód lub brązowy cukier.

Nieskończona ilość kombinacji
Podczas przygotowywania sałatek obowiązuje tylko jedna zasada. Dozwolone jest to, co się podoba. Do sałatek oprócz świeżych warzyw i owoców sezonowych idealnie pasują również warzywa z puszki (kukurydza, fasola), ryby i owoce morza (lekko podsmażone na patelni, wędzone lub z puszki, np. tuńczyk), wędliny, podsmażone kawałki mięsa lub ser pokrojony w kostkę, dzięki którym sałatka staje się sycącym daniem głównym. Świetnym dodatkiem do sałatek są również marynowane antipasti z oliwkami, jajka gotowane na twardo lub gotowane ziemniaki, pokrojony w kostkę czerstwy chleb, tosty z bagietki lub gotowe paluszki chlebowe

O różnorodności decyduje również sposób przygotowywania składników. Choć trudno w to uwierzyć, na przykład marchew smakuje zupełnie inaczej w grubych plastrach, cienkich słupkach lub starta na tarce. Delikatny groszek strączkowy ma zupełnie inny smak po zblanszowaniu, niż surowy lub gotowany przez długi czas. Inaczej smakują również smażone i klasycznie gotowane szparagi.

Spróbuj także czasami nie tylko dodać małą ilość posiekanych ziół do sosu, ale także wrzucić dużą garść liści bazylii do sałaty. Gwarantujemy, że intensywny aromat przeniesie Cię w mgnieniu oka do Włoch!

Jak mieszać?
Makarony, sałatki ziemniaczane i ryżowe mieszamy odpowiednio wcześniej, aby dać im czas na „przegryzie się” smaków. Świeże, chrupiące składniki dodajemy jednak dopiero tuż przed podaniem.

Sałatę i świeże sałatki warzywne możemy przygotować wcześniej, lecz mieszamy z sosem dopiero tuż przed podaniem, aby warzywa nie zwiędły i nie straciły swojego aromatu. Składniki sałatki mieszamy delikatnie w dużej misce sztućcami do sałatek lub czystymi rękami i przed podaniem przekładamy do czystej miski lub nakładamy bezpośrednio na talerze i skrapiamy sosem tak, aby każdy mógł wymieszać sałatkę podczas jedzenia. Na piknik zabieramy ze sobą świeże składniki i sos w osobnych pojemnikach i mieszamy sałatkę dopiero na miejscu.

W przypadku sałatek owocowych owoce z sosem mieszamy od razu, jednak owoce, które szybko tracą kolor, jak jabłka, gruszki czy banany, dodajemy przed podaniem lub skrapiamy wcześniej sokiem z cytryny, aby jak najdłużej zachowały swój kolor.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...