1/08/2013

Jak wytwarza się oliwę z oliwek?

Najlepszą oliwę uzyskuje się z oliwek zbieranych ręcznie. Wkrótce po zebraniu owoce są przebierane, myte, a następnie miażdżone, kruszone lub mielone. Później uzyskaną masę ugniata się specjalnymi prasami, aby wycisnąć sok. Na końcu usuwane są zanieczyszczenia i woda. Większość dostępnych na polskim rynku oliw jest typu Extra Virgin. To dobrze, gdyż jest to pochodzący z pierwszego tłoczenia tłuszcz najwyższej jakości. Warto zwracać uwagę na oznakowanie naszej oliwy, gdyż producenci, aby uzyskać niższą cenę uciekają się do najróżniejszych, nie zawsze dozwolonych sztuczek. Zdarza się, że tańsza "oliwa z oliwek" to w rzeczywistości mieszanka oleju rzepakowego i słonecznikowego uzupełniona oliwą po to, by uzyskać zielonkawy kolor. Na etykiecie warto szukać informacji o surowcu, aby wiedzieć czy oliwa wytworzona została bezpośrednio z oliwek czy z ich wytłoczyn, gdyż tak też się zdarza.



Warto wiedzieć, zanim zaczniemy kupować:


Według norm unijnych, oliwę dzieli się na 3 kategorie jakościowe, zależnie od zawartości wolnych kwasów tłuszczowych (tzw. liczby kwasowej). Wyższą ilość kwasów ma oliwa, która powstała z np. przejrzałych oliwek, bądź uszkodzonych przez pasożyty.

Oliwa naturalna (na opakowaniach napis: Native, Vergine (ang. virgine), Extra Vergine. To produkt najwartościowszy pod względem zdrowotnym i odżywczym. Wg znawców ten gatunek oliwy ma także najlepszy smak. Otrzymuje się ją z pierwszego tłoczenia na zimno (w temp. pokojowej). Nie powinna zawierać żadnych konserwantów ani żadnych chemikaliów stosowanych dla polepszenia wydajności ekstrakcji. Dla tego typu oliwy liczba kwasowa nie powinna przekraczać 0,6. Niektórzy producenci uzyskują oliwę o liczbie kwasowej nawet 0,2%, jest to oliwa najwyższej klasy.
Oliwa rafinowana czyli oczyszczana.
Oliwa zwykła (z kolejnych tłoczeń).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...