1/15/2013

Porządek w lodówce


Sałata może być długo świeża, a wędlina smaczna. Wystarczy znaleźć dla nich właściwe miejsce w lodówce. Przedstawiam rady, które warto wypróbować.


Szuflady - domowy ogródek 

Temperatura ma tu ok. 10 st. C. Taki chłód ogranicza rozwój szkodliwych pleśni. Dobre miejsce dla warzyw i owoców. Sałatę, szpinak i zioła, by nie więdły, przechowujemy zawinięte w wilgotny papierowy ręcznik, tak by miało do nich dostęp powietrze. Nie trzymaj tu jajek, bo jest tu zbyt wysoka temperatura i mogą się szybko zepsuć.

Drzwi - napoje i przetwory 

Jest tu ponad 10 st. C, to dobry klimat dla produktów, które wymagają lekkiego schłodzenia. Dobre miejsce dla masła, musztardy, napojów po otwarciu, majonezu i dżemu. Nie trzymaj tu jajek, choć często właśnie w tym miejscu są dla nich specjalne przegródki.


Dolne półki - surowe produkty 

To najchłodniejsza część lodówki. W panującej tu temperaturze 2 st. C dobrze jest układać produkty, które najłatwiej się psują.

Dobre miejsce dla mięsa, ryb i owoców morza. Niska temperatura sprawia, że świeży surowy schab i kurczaka możemy tu przechowywać do dwóch dni. Podobnie jak krewetki i kalmary. Nieupieczone mięso może być źródłem niebezpiecznych bakterii, np. Campylobacter jejuni, które unoszą się w całej lodówce. Te mikroorganizmy powodują gorączkę oraz ostre zapalenie żołądka i jelit. By uniknąć ich przemieszczania się, udka czy polędwicę najlepiej wkładać do szczelnych plastikowych pojemników. To ochroni też inne produkty przed sokiem, który często wycieka z mięsa. Nie trzymaj tu owoców i warzyw, bo w tak niskiej temperaturze szybko tracą jędrność.

Górne kratki - kanapkowe smakołyki 

Powietrze ma tu 8 st. C. Takie warunki hamują rozwój szkodliwych bakterii gnilnych Proteus species, które powodują, że wędlina pokrywa się śliską warstwą. Dobre miejsce dla wędlin i pozostałości z posiłków. Pokrojoną szynkę lepiej przechowywać w papierze, w folii szybciej się psuje. Wędlina w kawałku jest dłużej świeża niż porcjowana. W plasterkach przetrzymujemy ją maksymalnie cztery dni, a w kawałku tydzień. Najdłużej, bo nawet przez miesiąc, może leżeć podsuszana kiełbasa, np. kabanosy. Zupy czy kotletów nie powinno się przechowywać dłużej niż trzy dni. Nie trzymaj tu sałaty i owoców, bo mogą szybko zwiędnąć.

Najwyższa - półka na łakocie 

Panującej tu temperatury 4 st. C wymagają słodkości, szczególnie te z kremami, które mogą się szybko zepsuć. Dobre miejsce dla galaretki z bitą śmietaną i ciasta z kremem. Tutaj trudniej jest dotrzeć obcym aromatom, które wypieki mogłyby łatwo wchłonąć. Tort warto włożyć do plastikowego pojemnika, a galaretkę szczelnie zakryć folią spożywczą. Nie trzymaj tu mięsa. Bakterie, które znajdują się na nim lub w wyciekającym z niego płynie, mogą przenieść się na desery.

Średnie półki - przekąski 

Mamy tu 5 st. C. To najlepsza temperatura dla bakterii kwasu mlekowego, które są w kiszonej kapuście i jogurtach. Dobre miejsce dla jogurtów, mleka, jajek, serów i kiszonek. To również najlepsze miejsce na jajka. Dobrze jest je trzymać w tekturowych opakowaniach, by nie stykały się z innymi produktami, gdyż na skorupkach mogą być bakterie z rodzaju Salmonella. Nie trzymaj tu mięsa, bo jest tu dla niego zbyt wysoka temperatura.

Zamrażalnik - przedłużona trwałość 

Powinno w nim być co najmniej -18 st. C. Produkty najlepiej układać tak, by do siebie przylegały. Dzięki temu nie wnika między nie ciepłe powietrze. Jedzenie, które chcemy zamrozić, warto zapakować w specjalne torebki do mrożenia. Wytrzymują one niskie temperatury i nie przyklejają się do mrożonek. Owoce najlepiej zamrażać małymi porcjami. W ten sposób szybciej się schłodzą, a po rozmrożeniu nie wycieka z nich sok. Dzięki temu zachowują kształt i nie zamieniają się w papkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...