1/16/2013

Jak bezpiecznie rozmrażać mięso?

Masz pustą lodówkę, a zadzwonili do Ciebie znajomi, że wpadną na kolację? Na takie przypadki najlepiej jest zawsze mieć kawałek mięsa w zamrażalniku. Jak jednak rozmrozić je bezpiecznie?Masz pustą lodówkę, a zadzwonili do Ciebie znajomi, że wpadną na kolację? Na takie przypadki najlepiej jest zawsze mieć kawałek mięsa w zamrażalniku. Jak jednak rozmrozić je bezpiecznie?

Zamrażanie zapobiega psuciu się mięsa, ponieważ zmniejsza aktywność enzymów, które uczestniczą w procesach psucia i zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów. Woda zawarta w mięsie zamarzając staje się niedostępna dla bakterii, które potrzebują jej do swoich procesów metabolicznych. Jednak należy pamiętać, że większość mikroorganizmów (poza pasożytami) przeżywa zamrażanie (jest jedynie "uśpiona") i po rozmrożeniu w szybkim tempie zaczynają się one ponownie namnażać. Dlatego też konieczne jest poddanie rozmrożonego mięsa obróbce termicznej.

Rozmrażanie w lodówce
Najbezpieczniejszą metodą rozmrażania mięsa jest włożenie zamrożonego produktu w misce do lodówki i poczekanie, aż powoli całkowicie się rozmrozi. Najlepiej zatem mięso pozostawić na noc. Niestety nie zawsze mamy wystarczającą ilość czasu, by czekać, gdyż rozmrażanie w lodówce może trwać 1-2 dni w zależności od wielkości porcji. W lodówce temperatura jest na tyle niska, że mikroorganizmy, które zostały "uśpione" w zamrażalniku nie zdążą się rozwinąć przed obróbką termiczną. W ten sposób rozmrażać możemy również wędliny, pasztety i gotowe potrawy. Gdy będą już rozmrożone trzeba poddać je obróbce termicznej!

Rozmrażanie w mikrofalówce
Mięso powinniśmy włożyć do miski lub pojemnika plastikowego, pamiętając, by zostawić wolnych 5cm od wewnętrznej ścianki kuchenki (wtedy ciepło swobodnie przepływa). W mikrofalówce możemy rozmrażać mięso tylko, gdy mamy program "defrost", nie możemy włączyć tradycyjnego grzania. Ważne jest również, by ustawić czas tylko do momentu rozmrożenia (mięso nie może być ciepłe czy ścięte).

Rozmrażanie w wodzie
Najprostszą i dosyć szybką metodą jest umieszczenie mięsa w szczelnie zamykanej torebce foliowej i umieszczenie jej w zimnej wodzie. Ważne jest, by co ok. pół godziny zmieniać wodę, aby zapewnić ciągłą niską temperaturę. W letniej czy ciepłej wodzie tempo namnażania bakterii znacznie wzrasta, co jest dla nas niebezpieczne.

A jak nie rozmrażać?
Nie powinno się rozmrażać mięsa w zlewie czy na blacie kuchennym, ponieważ w takich warunkach następuje szybkie namnażanie bakterii i dodatkowo zanieczyszczenie nowymi bakteriami. Tak rozmrożone mięso stanowi dla nas zagrożenie nawet po obróbce i może spowodować niebezpieczne zatrucia. Pamiętajmy, by rozmrożonego mięsa, szczególnie, jeśli stało poza lodówką, nie zamrażać ponownie nie poddając go obróbce termicznej.

Pamiętajmy zawsze, że najbezpieczniej jest rozmrażać powoli, w zimnie, w jak najczystszych warunkach i po każdym dotknięciu mięsa myjmy dokładnie ręce, a nie będziemy musieli obawiać się zdrowotnych swoje zdrowie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...