1/18/2013

Jak czytać etykiety win


Etykiety win mogą niekiedy przysporzyć trochę kłopotu. Nie każdy zna bowiem oznaczenia, które umieszczają na nich producenci a to właśnie one są kluczem do wyboru właściwego trunku. Nie ma jednolitego systemu oznaczania. Każdy kraj a czasem i winnica ma osobny schemat. Jednak na większości win znajdują się te same podstawowe informacje.
Zamiast zatem wpatrywać się w butelkę przez 20 minut i próbować rozszyfrować etykietę, przeczytajcie zebrane przez nas porady. W końcu im szybciej kupicie wino ( w jakiej temperaturze podajemy wino?), tym szybciej będziecie mogli delektować się jego smakiem.

Umieszczona na etykiecie data (rocznik) to informacja o tym kiedy odbył się zbiór winogron. Podobno im starsze wino (wino i czekolada, to wspaniałe połączenie), tym lepsze. Nazwa wina niekoniecznie musi zawierać dane o apelacji (np. Rioja) czyli miejscu skąd pochodzi trunek.

Zazwyczaj po rejonie, gdzie uprawiano winorośl można już poznać czy wino  będzie dobre. Dodatkowo producent zamieszcza dane o nazwie szczepu (np. merlot, malbec, chardonnay, riesling), winnicy oraz gdzie zostało zabutelkowane (produkcja i butelkowanie w jednym miejscu to gwarancja jakości) a także umieszcza liczbę oznaczającą procentową zawartość alkoholu (prawy dolny róg).

Oprócz tych informacji na etykiecie mogą znaleźć się też takie oznaczenia:

VDQS - Vin Delimite de Qualite Superieure (wino o wysokiej klasie, które pochodzi z określonego terenu)

Vin de table / Vin de table / Vino da Tavola / Vino de Mesa  (wino stołowe)

Reserva / riserva (wino, które dłuższy okres leżakowało w beczce)

Supérieur / superiore (wino zawiera więcej alkoholu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...